1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İspanya Valensiya Limanı’nda trafo merkezi kurulacak

İspanya Valensiya Limanı’nda trafo merkezi kurulacak

İspanya’nın Valensiya Liman yönetimi, sıfır emisyon hedefi kapsamında demirleyen gemilere elektrik sağlayacak bir trafo merkezi kuracak.

İspanya Valensiya Limanı’nda trafo merkezi kurulacak

Enerji Günlüğü - İspanya’nın Valensiya Liman yönetimi, sıfır emisyon hedefi kapsamında demirleyen gemilere elektrik sağlayacak bir trafo merkezi kuracak.

Valensiya Limanı’nda karbonsuzlaştırma planları istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Valensiya Liman Başkanlığı (Valenciaport), limanda gemiler demirlenirken kıyıdan elektrik sağlamayı mümkün kılacak bir elektrik trafo merkezi projesinin hayata geçirilmesi için ihaleye hazırlıyor. İhale prosedürünü yayınlayan Valenciaport, 2,8 milyon avroluk bir bütçeyle “Valensiya Limanı'nın elektrik trafo merkezinin bağlantı inşaatı işi yaptıracak. 

Liman idaresi ayrıca, 6,5 milyon avroyu aşan bir temel ihale bütçesi ve 24 aylık bir tamamlanma süresi ile "elektrik trafo merkezinin inşası için düzenleyeceği şartnameleri de hazırlıyor. Bu trafo merkezi, limandaki farklı rıhtımlara, kuzey konteyner terminaline ve kamu yolcu terminaline hizmet verecek.

Bu altyapının limana uğrayan gemiler için emisyonlarda ve işletme maliyetlerinde önemli düşüşler sağlaması bekleniyor. Avrupa Komisyonu projeyi finansman sağlayan Connecting Europe Facility Committee aracılığıyla destekliyor.

Valenciaport, 2030 yılına kadar sıfır emisyon elde etmeyi hedefliyor. Valensiya Limanı'nın karbon ayak izi 2008'den 2019'a kadar %30 azaltıldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler