1. HABERLER

  2. PETROL

  3. İsrail BAE’den petrol alımı projesini erteledi

İsrail BAE’den petrol alımı projesini erteledi

İsrail, çevresel kaygılar nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) petrolünün İsrail üzeri Avrupa’ya transferini öngören petrol boru hattı anlaşmasının uygulanmasını erteledi.

İsrail BAE’den petrol alımı projesini erteledi

Enerji Günlüğü - İsrail, çevresel kaygılar nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) petrolünün İsrail üzeri Avrupa’ya transferini öngören petrol boru hattı anlaşmasının uygulanmasını erteledi.

İsrail Çevre Koruma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri ile imzaladığı petrol taşımacılığı anlaşmasının uygulanmasını geciktirdiğini bildirdi. Açıklamada konuya ilişkin herhangi bir ayrıntı verilmedi. 

EAPC’NİN TANKER PROJESİ DONDURULDU

İsrail'in devlete ait Europe Asia Pipeline Şirketi'ne (EAPC) anlaşmayla bağlantılı olarak yürütülen bir çevresel risk araştırmasını reddettiğini bildiren Bakanlık ayrıca, EAPC'nin Eilat'ta daha fazla sayıda Körfez petrol tankeri almaya hazır olup olmadığını değerlendirme çalışmalarını dondurduğunu da kaydetti.

BAE İLE İMZALANAN ANLAŞMAYA GÜÇLÜ BİR ÇEVRE MUHALEFETİ VAR

BAE ve İsrail'in geçen yıl diplomatik ilişkiler kurmaları ardından EAPC, 20 Ekim 2020’de BAE petrolünün Avrupa'ya taşınması için MED-RED Land Bridge şirketi ile mutabakat zaptı imzalamıştı. Anlaşma, Körfez petrolünün tankerle Kızıldeniz'deki Eilat limanına getirilmesini, ardından boru hattıyla İsrail’in Aşkelon limanına taşınmasını ve buradan Avrupa'ya sevk edilmesini öngörüyordu. Anlaşmaya eski ve mevcut çevre koruma bakanları, İsrail Doğa ve Parklar Kurumu, yerel kıyı yetkilileri, yaklaşık 20 çevre örgütünden oluşan bir forum, çok sayıda bilim insanı ve Eilat sakinleri karşı çıkıyordu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler