1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. İsrail gazında önemli gelişme!

İsrail gazında önemli gelişme!

Enerji Günlüğü - İsrail doğalgazını Türkiye’ye taşıyacak boru hattı için Ankara ve Tel Aviv arasındaki hükümetlerarası anlaşmanın bu yılın...

İsrail gazında önemli gelişme!

Enerji Günlüğü - İsrail doğalgazını Türkiye’ye taşıyacak boru hattı için Ankara ve Tel Aviv arasındaki hükümetlerarası anlaşmanın bu yılın sonuna kadar tamamlanması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. 

İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz, 22. Dünya Petrol Kongresi’nin Bakanlar Oturumu’nda konuştu. Batı Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacını Rusya ve Kuzey Denizi’ndeki kaynaklardan karşıladığını hatırlatan Steinitz, ancak Kuzey Denizi’ndeki kaynakların tükenme aşamasına geldiğini kaydetti. Steinitz, "Önümüzdeki süreçte Kuzey Denizi’ndeki kaynakların yerini Doğu Akdeniz alacak. Avrupa, Doğu Akdeniz’den doğalgaz alacak ve bu bölge güvenilir bir kaynak haline gelecek” diye konuştu. 

Doğu Akdeniz gazını pazara çıkarmak için iki proje üzerinde yoğun görüşmeler yürüttüklerini belirten Steinitz, “Bunlardan biri Türkiye. Hem Türkiye’nin ihtiyacı için hem de Avrupa’ya gaz aktarmak üzere İsrail’den Türkiye’ye uzanan bir boru hattı döşemek istiyoruz. Diğeri ise Güney Kıbrıs ve Yunanistan bağlantısıyla İtalya’ya uzanacak boru hattı. İtalyan hükümeti, bu projenin kendileri için en yüksek öncelikli projelerden biri olduğunu açıkladı. Bizim önceliğimizi sorarsanız, ben iki projeyi de çok önemli görüyorum” dedi.  

HÜKÜMETLERARASI ANLAŞMA YAKIN 

Her iki boru hattını değerlendirmek için yeterli miktarda doğalgaz kaynağına sahip olduklarını vurgulayan Steinitz, "Türk mevkidaşım Sayın Berat Albayrak dört tur görüşmenin ardından, aramızdaki görüşmeleri hızlandırmaya ve bu yıl sonundan önce Türkiye ve İsrail arasındaki boru hattının inşa edilmesini sağlayacak hükümetler arası çatı anlaşmayı tamamlamaya çalışmaya karar verdik. Umarım, Sayın Albayrak, bu yıl sonuna kadar İsrail e bu görüşmelerin hızlanmasını ve anlaşmanın tamamlanmasını sağlayacak bir ziyarette bulunur." dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler