1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. İsrailli Delek, Tamar gaz sahası hisselerini BAE’ye satıyor

İsrailli Delek, Tamar gaz sahası hisselerini BAE’ye satıyor

İsrailli Delek Drilling, Doğu Akdeniz'deki Tamar Doğal Gaz Sahası’ndaki %22 payını BAE’den Mubadala Petroleum şirketine satmak için anlaştı.

İsrailli Delek, Tamar gaz sahası hisselerini BAE’ye satıyor

Enerji Günlüğü - İsrailli Delek Drilling, Doğu Akdeniz'deki Tamar Doğal Gaz Sahası’ndaki %22 payını BAE’den Mubadala Petroleum şirketine satmak için anlaştı.

İsrail Merkezli Delek Drilling, Doğu Akdeniz'de İsrail karasularında bulunan Tamar Doğal Gaz Sahası’ndaki payını 1,1 milyar dolar karşılığında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Mubadala Petroleum şirketine satmak için bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzaladığını duyurdu. 

Amerikan petrol devi Chevron tarafından işletilen Tamar sahasında yüzde 22 payı olan Delek Drilling, anlaşmanın Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması için çalışacaklarını açıkladı. 

İsrail'in yürüttüğü keşif çalışmaları sonucu 2009 yılında keşfedilen sahada doğalgaz çıkartılmaya 2013 yılında başlandı. Tamar sahasında, 238 milyar metreküp doğalgaz rezervi olduğu öngörülüyor. Sahada Chevron’un yüzde 25, Isramco’nun yüzde 28.7, Tamar Petroleum’un yüzde 16.7, Dor Gas’ın yüzde 4 ve Everest’in yüzde 3.5 hissesi bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler