1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik tüketimi yüzde 3 düştü

İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik tüketimi yüzde 3 düştü

İstanbul Avrupa Yakası’nda 13 Haziran-12 Temmuz arasında mesken abonelerinin elektrik tüketimi yüzde 3 düştü.

İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik tüketimi yüzde 3 düştü

Enerji Günlüğü - İstanbul Avrupa Yakası’nda 13 Haziran-12 Temmuz arasında mesken abonelerinin elektrik tüketimi yüzde 3 düştü.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) tarafından yapılan çalışma ile Haziran ayında başlayan normalleşme adımlarının meskenlerdeki elektrik tüketimine yansıması ortaya çıktı. 15 Haziran-14 Temmuz 2019 ile 13 Haziran – 12 Temmuz 2020 tarihleri arasındaki 30 günlük sürede mesken abonelerinin gerçek tüketimleri baz alınarak yapılan çalışmaya göre, İstanbul Avrupa Yakası’nda 2019 yılına göre bu yıl 13 Haziran – 12 Temmuz 2020 tarihleri arasında mesken abonelerinin elektrik tüketimi yüzde 3 düştü.

Normalleşme adımları ile İstanbul Avrupa Yakası’nda Haziran başından itibaren AVM’ler, restoran, kafe ve parklar açılırken pek çok şirkette de normal çalışma düzenine geçildi. Evde geçen sürenin azalması ile birlikte elektrikli ev aletlerinin kullanım sayısı da düştü. BEDAŞ’ın hizmet bölgesi olan İstanbul Avrupa Yakası’ndaki örneklemde kullanılan mesken grubunun verilerine göre 15 Haziran-14 Temmuz 2019 tarihleri arasındaki 30 günlük sürede toplam elektrik tüketimi 175,3 milyon kWh iken 13 Haziran – 12 Temmuz 2020 tarihleri arasında bu rakam yüzde 3’lük gerileme ile 170 milyon kWh’ye düştü.

AKDENİZ’DE HAZİRAN SERİN GEÇİNCE DÜŞÜŞ ORANI YÜKSEK OLDU

AEDAŞ’ın hizmet bölgesi Antalya, Isparta ve Burdur’daki örneklemde kullanılan mesken grubunun verilerine göre 15 Haziran - 14 Temmuz 2019 tarihleri arasında toplam elektrik tüketimi 65,7 milyon kWh düzeyinde iken bu yıl 13 Haziran – 12 Temmuz tarihleri arasındaki tüketim yüzde 8,1’lik bir düşüşle 60,4 milyon kWh düzeyinde gerçekleşti. Mesken abonelerinin elektrik tüketiminde, normalleşme ile evde kalınan sürenin azalmasının yanı sıra havaların geçen yıla göre daha serin olması etkili oldu.

ÇAMLIBEL’İN BÖLGESİNDE TÜKETİMDE ARTIŞ YAŞANDI

ÇEDAŞ’ın elektrik dağıtım hizmeti verdiği Sivas, Tokat ve Yozgat’ta normalleşmenin mesken abonelerinin elektrik tüketimindeki etkisi ise artış yönünde yaşandı. Şehirler arası giriş-çıkış yasağının kalkması, 65 yaş üstü vatandaşların memleketlerine gitmelerine izin verilmesi, yayla sezonun açılması gibi nedenlerin de etkisi ile Sivas, Tokat ve Yozgat’ta meskenlerin elektrik tüketimi arttı. 15 Haziran-14 Temmuz 2019 tarihleri arasında bu üç ildeki örneklemde kullanılan mesken grubunun verilerine göre elektrik tüketimi 27,4 milyon kWh düzeyindeydi. Bu yıl aynı dönemi kapsayan 13 Haziran – 12 Temmuz tarihleri arasında söz konusu rakam, yüzde 7,7’lik bir artışla 29,5 milyon kWh’ye ulaştı.