1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İstanbul Havalimanı’ndan sıfır emisyon taahhüdü

İstanbul Havalimanı’ndan sıfır emisyon taahhüdü

İstanbul Havalimanı, en geç 2050 yılına kadar sıfır emisyon taahhüt etti.

İstanbul Havalimanı’ndan sıfır emisyon taahhüdü

Enerji Günlüğü - İstanbul Havalimanı, en geç 2050 yılına kadar sıfır emisyon taahhüt etti.

İstanbul Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin (ACI) iklim sorununa karşı havalimanlarını eyleme geçirme ve karbondan arındırma hedefi doğrultusunda başlatmış olduğu ve 238 havalimanının yer aldığı “2050 yılına kadar “Net Sıfır CO2 Emisyonu” taahhüdüne katıldı. 

HEDEF KAPSAMINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefine ilişkin çalışmalarını sürdürecek olan İstanbul Havalimanı, Güneş Santrali Kurulumları, Elektrik Şebekesinden Yenilenebilir Enerji Satın Alınması, Elektrikli Araç Dönüşümleri ve Araç Şarj İstasyonu Kurulumları, Ağır Taşıtlarda Bio Dizel Kullanımı, Enerji Verimlilik Faaliyetleri, Ağaçlandırma Çalışmaları ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda Hidrojen Yakıtının Isınma ve Ulaşım Amaçlı Kullanımı, Baca Gazından Karbon Yakalama Teknolojilerinin yapılmasını taahhüt edeceğini bildirdi. 

“2050’DEN ÇOK DAHA ÖNCE SIFIR EMİSYON HEDEFLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu yaptığı değerlendirmede, ”İGA olarak gelecek nesillere karşı önemli bir sorumluluğumuz olduğu bilincindeyiz. Bu sorumluluk bilinciyle hareket ederek, daha temiz bir dünya için harekete geçtik. Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İstanbul Havalimanı’nda 2050 yılına kadar “Net Sıfır CO2 Emisyonu” yol haritamızı hazırladık ve bu doğrultuda agresif bir planlama yaparak karbon salım azaltım stratejimizi oluşturduk. Böylelikle, hem teknolojik hem operasyonel gerekliliklerin sürekli olarak takip edildiği ve değerlendirildiği bir sürece dahil olduk. Birçok projemizi halihazırda hayata geçirerek 2050 yılından çok daha önce sıfır emisyon hedeflerimizi gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler