1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İstanbul'a 1350 MW'lik yeni doğalgaz santrali yolda!

İstanbul'a 1350 MW'lik yeni doğalgaz santrali yolda!

Enerji Günlüğü - İstanbul Ambarlı’daki Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait Fuel Oil ve Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali yenilenerek 1350 MW kurulu...

İstanbul'a 1350 MW'lik yeni doğalgaz santrali yolda!

Enerji Günlüğü - İstanbul Ambarlı’daki Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait Fuel Oil ve Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali yenilenerek 1350 MW kurulu güçle hizmete alınacak. 

Hükümet, İstanbul'un artan elektrik ihtiyacının karşılanması için önemli adımlarından birini atıyor. 50 yıl önce üretime başlayan Ambarlı'daki fuel oil ve doğalgaz çevrim santralinin yenilenmesi için harekete geçildi. Yenileme çalışmaları kapsamında santralin üç ünitesi ile yardımcı ekipmanlarının sökümüne yakında başlanacak. 

AVRUPA YAKASI'NA İLAVE GÜÇ

Enerji Günlüğü'nün edindiği bilgilere göre Ambarlı Termik Santrali modernizasyon yatırımıyla daha verimli bir elektrik üretim tesisine dönüştürülecek. Yenileme yatırımından sonra tesislerin 1350 MW'lik kurulu güçle hizmet vermesi planlanıyor. Daha yüksek verimle çalışacak yeni santralin, İstanbul ve yakın çevresinin, özellikle aşırı soğukların yol açtığı acil elektrik kesintilerini ortadan kaldırması hedefleniyor.  

SÖKÜM İHALESİ YAPILACAK

EÜAŞ İstanbul Fuel-Oil ve Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı (B) İşletme Müdürlüğü, 1, 2 ve 3’üncü ünitelerinin ve yardımcı tesisatlarının sökümü ve söküm sonrası bazı atıklarının bertarafı için, hizmet alım ihalesi açılıyor. İhale Belli İstekliler İhale usulüyle gerçekleştirilecek. Katılmak isteyenler ön yeterlilik değerlendirmesinden geçirilecek. 

Ön yeterlilik tespit ve kriterleri ve sonrasında yapılacak ihaleyle ilgili dokümanlar, Türkiye Elektromekanik Sanayi AŞ (TEMSAN) Genel Müdürlüğü'nden ücretsiz olarak alınabilecek. İsteklilerin ön yeterlilik tespiti için istenen dokümanları kapalı zarf içinde, en geç 27 Nisan 2017 Perşembe günü Saat 14.30’a kadar TEMSAN'a ulaştırmaları istendi.  

Mehmet KARA - Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler