1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İstanbul`a GE türbin bakım merkezi

İstanbul`a GE türbin bakım merkezi

Enerji Günlüğü - istanbul'a kurulacak General Electric (GE) Aeroderivatif Gaz Türbin Servis Merkezi ile Türkiye, Ortadoğu bölgesinin ekipman bakım merkezi...

İstanbul`a GE türbin bakım merkezi

Enerji Günlüğü - istanbul'a kurulacak General Electric (GE) Aeroderivatif Gaz Türbin Servis Merkezi ile Türkiye, Ortadoğu bölgesinin ekipman bakım merkezi olacak.

GE (General Electric) Avustralya, İtalya, Nijerya, Rusya, Singapur, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra sekizinci GE Aeroderivatif Gaz Türbin Servis Merkezi’ni İstanbul’da açtı. Bu merkezde müşterilerine yerel çözüm sağlamanın yanı sıra Ortadoğu bölgesindeki diğer ülkelere de ekipman hizmeti sağlanacak.

Bu merkez GE’nin yerelleşme taahhüdünü destekleyen önemli bir adım niteliğini taşıyor. Merkezde tüm LM ve LMS gaz türbinlerine ülke içinde üst kapak çalışmaları ve kanat değişimi kapsayan Level 2 bakım uygulayabilecek.

Türkiye’de şu anda GE teknolojisi ile 2.8 GW’ın üzerinde kurulu güce sahip, 58 adet aeroderivatif LM türbin bulunuyor. Bakım kapsamında türbin demontaj, tetkik, türbin sıcak kısımların kontrolü, ana parça değişimi, güç türbini ve alçak basınç türbin değişimi ve yeniden montajhizmetleri sunulacak.

DİĞER ÜLKELERE EKİPMAN DESTEĞİ

Merkezde sunulacak bu bakım hizmetlerinin yanı sıra tüm Ortadoğu bölgesi için de ekipman desteği verilecek. GE Aeroderivatif Gaz Türbin Servis Merkezi ile Türkiye, bölgenin ekipman bakım merkezi haline gelecek.

Aynı merkezde GE’nin yetkili servis birimi Granite, yeni bir ürün olan LMS 100’ün bakımı dahil olmak üzere LM aeroderivatif türbinlerin tüm türlerinin bakımı için gerekli olan Ekipman Merkezi’ni oluşturdu.

LMS100, tek bir ünitede 100-116MW güce sahip, hızlı yük alma ve yüksek elektrik verimliliği ile esnek ve güvenilir elektrik üretimi sağlayan en son teknolojik yeniliklerin uygulandığı aeroderivatif türbin olarak biliniyor.

ZAMAN VE MALİYET AVANTAJI

GE türbinlerinin bakım hizmetlerinin Türkiye’de bulunan ve bu işe tahsis edilmiş, uzmanlaşmış bir ekibe sahip merkez tarafından verilmesi, müşterilerin gerekli hizmetleri alabilmek için ekipmanlarını yurtdışına göndermeleri ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu da önemli bir ölçüde zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Konunun uzmanı ekip tarafından yapılan bakım çalışması 3 gün içinde tamamlanabiliyor.

YAKIN COĞRAFYALARA DA HİZMET

Bunun yanı sıra farklı bölgelerdeki yedek parça, insan kaynağı ve ekipmanlara ilişkin lojistik yönetimi ihtiyacı da ortadan kalkıyor. Bu durum, ekipmanların daha hızlı biçimde yeniden hizmet verebilmesine olanak tanıması ve yerel tedaik zincirinden faydalanılması Türkiye ekonomisi için de önem taşıyor. Çünkü, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın yakınında konuşlandırılan GE Aeroderivatif Gaz Türbin Servis Merkezi tesisi, hem havalimanından, hem de anayollardan kolay erişime imkan tanıyor. Bu sayede, Türkiye'nin yanı sıra, yakın coğrafyalardaki servis ve bakım ihtiyaçları da İstanbul'da karşılanabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler