1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İşte dünyada enerjinin yeni süper güçleri...

İşte dünyada enerjinin yeni süper güçleri...

Enerji Günlüğü - Deloitte’un enerji alanındaki raporunda, Brezilya, Kanada ve Rusya enerjinin yeni süper güçleri olarak gösteriliyor.Profesyonel hizmetler...

İşte dünyada enerjinin yeni süper güçleri...

Enerji Günlüğü - Deloitte’un enerji alanındaki raporunda, Brezilya, Kanada ve Rusya enerjinin yeni süper güçleri olarak gösteriliyor.
Profesyonel hizmetler alanında dünyanın en büyük firmalarından biri olan Deloitte, ‘Enerjinin Geleceği: Teknoloji, Arz-Talep ve Enerji Jeopolitiğini Nasıl Yeniden Şekillendiriyor?’ raporunu yayınladı. Deloitte Enerji Grubu tarafından hazırlanan rapora göre, enerji kaynaklarının üretim, kullanım ve diğer süreçlerinin, tahmin edilenden iyi olmasının tek nedeni bu alanlarda teknolojinin geliştirilmesi ve kullanılması.

ENERJİNİN ÜÇTE BİRİ PETROLDEN
19. yüzyıldan bu yana insanoğlunun 1 trilyon varil petrol ürettiği belirtilen raporda, ileri teknoloji araçlarla yapılacak keşiflerle yaklaşık 4 trilyon varil daha petrole ulaşılabileceği ifade ediliyor. Ayrıca, 2040 yılında, petrol ve diğer akaryakıtların, dünyanın en büyük enerji kaynağı olacağı ve toplam talebin 1/3’ünü karşılamaya devam edeceği öngörülüyor.

ELEKTRİĞİN YÜZDE 17'Sİ YENİLENEBİLİRDEN
Yenilenebilir ve alternatif enerjinin de günümüzde giderek popüler hale geldiği vurgulanan raporda, yenilenebilir enerjinin 2015 yılında 800 milyar dolar büyüklüğe sahip olacağı ve dünya elektrik tüketiminin yüzde 17’sini karşılaşacağı tahmin ediliyor.
Enerji piyasasına ilişkin teknolojilerdeki son gelişmelerle birkaç yıl önce hayal edilemeyen gelişmelerin yakalandığı günümüzde, enerji şirketleri, bazı teknoloji şirketlerini bile geçmiş bulunuyor. Bilgi teknolojilerinde gelişmiş bu şirketler, önerdikleri çözümler ile enerji devriminde birçok konuda önemli rol oynuyorlar.

TEKNOLOJİNİN ROLÜ BÜYÜK
Raporda, teknolojik gelişmelerin ekonomik, çevresel ve jeopolitik olarak önemi vurgulanırken, daha önemlisinin ise yeni aktörler ile yeni enerji oyunlarına giriş olduğu vurgulanıyor. Büyük Oyun 2.0’da, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra yeni birer süper güç olarak Brezilya, Kanada ve Rusya’nın da adı geçiyor. Filipinler, Arjantin, Angola, Surinam ve Polonya ise enerji arenasında gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyor.
Raporda, dünyanın Büyük Oyun 2.0'ın henüz ilk evresinde bulunduğu ifade edilirken, bu oyunun aktörlerinin arasında devletlerin yanı sıra büyük teknoloji şirketleri ve enerji üreticilerinin de bulunduğu vurgulanıyor. Yapılan öngörülerde bu aktörlerin tamamının, sadece enerjiyi nereden elde edeceğimizi ve ne kadara mal olacağını değil, aynı zamanda yerel ve global gelişimin nasıl şekilleneceğini de belirleyeceği ifade ediliyor.

ABD’NİN ENERJİSİ KENDİNE YETER
Amerika Birleşik Devletleri’nin kaya gazından elde ettiği gazın, ülkedeki toplam gaz üretimindeki yerinin 2001’de yüzde 2 seviyesindeyken günümüzde yüzde 30’a ulaşmış olduğu aktarılan raporda, arzın artmasıyla fiyatlarda düşme yaşandığı, gittikçe azalan fiyatların tek sebebinin ise, kaya gazı üretiminde son yıllarda kullanımı artan ileri teknolojiye sahip yöntemler olduğu belirtiliyor.
Rapora göre teknolojinin enerji piyasası üzerindeki diğer bir sonucu ise petrol varil fiyatlarında görülebiliyor. Raporda, 2008’de ham petrolün varil fiyatının, ani ve beklenmedik bir artışla 137 dolara çıkmasının ardından, petrol fiyatlarında sürekli düşüş yaşandığı vurgulanıyor. Öte yandan, Meksika Körfezi’nin derin sularından çıkarılan petrolle birlikte, 2008’den bu yana Amerikan petrol üretiminin yüzdi 12 oranında yükseldiği vurgulıyor. Tüketim artarken, üretimin de bu koşullar altında artması yine ileri teknoloji kullanımına bağlanıyor. Bu oranlarla Amerika Birleşik Devletleri, enerji konusunda kendine yetecek enerji üretim kapasitesine sahip oluyor.

MİLLİ ALTYAPI ŞART
Raporda, enerjide gelinen noktada güvenlik, teknoloji ve istikrarın vazgeçilmez unsurlar olduğunun altı çiziliyor. Ayrıca yeni oyunda, daha büyük kitlelere, daha fazla enerji kaynağı sağlama zorunluluğu olacağı belirtilen rapora göre bu durum, bireyler, şirketler ve devletler için daha büyük bir enerji güvenliği arayışını da birlikte getiriyor.
Raporda, yeni enerji arenasında yer alan aktörlerin, özellikle devletlerin enerji güvenliğini sağlamak için dikkat etmesi gereken noktalar şöyle sıralanıyor:
- Vizyoner ve istikrarlı bir milli politika inşa ederek, uzun dönemli enerji vizyonuna sahip olmak,
- Milli altyapı kurmak,
- AR-GE çalışmalarına uzun vadeli ve yoğun yatırımlar yapmak,
- AR-GE çalışmaları için uygun koşul ile ortam sağlamak ve teknolojilerin gelişme ortamı için uygun alan yaratmak,
- Kamuoyunu müttefike çevirmek için şeffaf ve hesap verebilir olmak.
Tüm bunlara ek olarak, rapor, teknoloji odaklı enerji devriminde, alışılmışın dışında devletlerin başarılı olamaması halinde, bireylerin ve şirketlerin kendi tüketimlerinde radikal değişiklik yaparak da yeni enerji oyununun geleceğini etkileyebileceklerine dikkat çekiyor.

Yeni enerji devriminin öncüsü TEKNOLOJİ! TIKLAYINIZ!

Önceki ve Sonraki Haberler