1. HABERLER

  2. PETROL

  3. İsveç’ten akaryakıtta vergi indirimi

İsveç’ten akaryakıtta vergi indirimi

İsveç hükümeti, artan yakıt ve elektrik fiyatları karşısında vatandaşlarına destek olmak amacıyla vergi indirimini de içeren toplam 1,3 milyar dolar tutarında önlemler alacak. 

İsveç’ten akaryakıtta vergi indirimi

Enerji Günlüğü - İsveç Hükümeti, akaryakıt vergilerinde indirim yaparak araç sahiplerine 3,7 milyar İsveç Kronu destek verecek.

İsveç, akaryakıt fiyatlarında yaşanan hızlı artış karşısında akaryakıt üzerinden alınan vergilerde indirime giderek tüketicileri destekleme kararı aldı. İsveç hükümeti, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından artan yakıt ve elektrik fiyatlarını telafi etmek için bu yıl için toplam 1,3 milyar dolar (13 milyar İsveç Kronu-SEK) tutarında önlemleri hayata geçirecek. 

İsveç Maliye bakanı Mikael Damberg, hükümetin vergi indirimiyle 1 Haziran'dan 31 Ekim'e kadar benzin ve motorinin maliyetini litre başına 1,30 kron azaltacağını ve tüm araç sahiplerine bir kereye mahsus 1000 kron ödeme yapacağını açıkladı.Vergi indiriminin maliyetinin 3,7 milyar SEK olacağı ve araç sahiplerine yapılan ödemelerin de 4 milyar SEK olacağı kaydediliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler