1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. İtalya’da LNG terminali kurulacak, Rus gazı ithalatı azalacak 

İtalya’da LNG terminali kurulacak, Rus gazı ithalatı azalacak 

İtalyan Sorgenia ve Iren şirketleri, İtalya’da yılda 12 milyar metreküp LNG işleme kapasitesine sahip bir tesis kuracaklar.

İtalya’da LNG terminali kurulacak, Rus gazı ithalatı azalacak 

Enerji Günlüğü - İtalyan Sorgenia ve Iren şirketleri tarafından İtalya’da LNG tesisi kurulacak. Tesisin Rus gazı ithalatını yarı yarıya azaltması bekleniyor.

İtalyan enerji şirketleri Sorgenia ve Iren, İtalya’nın Güney kesiminde Rusya'dan gaz ithalatının yaklaşık %50'sini karşılayacak büyüklükte bir LNG terminali inşa etmeye hazır olduklarını duyurdular. İtalya'nın güneyindeki Gioia Tauro limanında inşa edilmesi beklenen bu terminal, yılda 12 milyar metreküp (bcm) LNG işleyebilecek. 

“BÜROKRASİ HIZLANIRSA 4 YIL İÇİNDE HAZIR OLABİLİR”

Sorgenia CEO'su Gianfilippo Marcini Reuters’a yaptığı açıklamada, "Otoritelerin işleri hızlandırmaya karar vermeleri halinde, LNG terminali 4 yıl için içinde hazır olabilir. Iren, terminalin inşası için kaynak ve tecrübe sağlamaya hazır" dedi 

İTALYA RUS GAZINA BAĞIMLILIĞINI SONA ERDİRMEYİ HEDEFLİYOR

İtalya Enerji Dönüşüm Bakanı Roberto Cingolani, Rusya'dan doğal gaz ithalatına olan bağımlılığı gelecek 24-30 ay içinde bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı. "Gelecek 24-30 ay içinde tamamen bağımsız olacağımızı düşünmek makul" diye konuşan Cingolani, İtalya'nın hali hazırda toplam gaz ithalatının yüzde 40'ını Rusya'dan gerçekleştirmekte olduğunu belirtti.