1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İtalyanlar: Trabzonspor`un elektrik işine girmesi örnek olay

İtalyanlar: Trabzonspor`un elektrik işine girmesi örnek olay

Enerji Günlüğü - Trabzonspor’un Uzungöl'de hidroelektrik santral kurmak için harekete geçmesi İtalya’da yankı buldu. Bordo-mavililerin bu girişiminin,...

İtalyanlar: Trabzonspor`un elektrik işine girmesi örnek olay

Enerji Günlüğü - Trabzonspor’un Uzungöl'de hidroelektrik santral kurmak için harekete geçmesi İtalya’da yankı buldu. Bordo-mavililerin bu girişiminin, finansal fair-play açısından çıkış arayan futbol kulüplerine örnek teşkil edebileceği belirtildi.
Milliyet'in haberine göre UEFA tarafından 2013-2014 sezonundan itibaren hayata geçirilecek olan Finansal Fair Play Kuralları, Avrupa’da kulüpleri harekete geçirdi. Takımların, gelirlerinden fazla gidere imza atmamasını hedefleyen kriterler, kulüplerin mali yapısında değişikliklere gitmesine neden oldu.
Yeni uygulamanın futbol kulüplerinde bir reform çabası doğurduğuna işaret eden İtalyan Il Fatto Quotidiano gazetesi, Barcelona’nın formasına reklam alması, Inter’in Çin Demiryolları şirketine yüzde 15’lik hisse satışı ve Manchester United’ın Uzakdoğu borsalarında işlem görmeye başlaması gibi uygulamaları bu çabaya örnek olarak göstedi.
Trabzonspor’un ise oldukça değişik bir yatırım aracıyla bu harekete dahil olduğu ifade edildi. Bordo-mavili ekibin, hidroelektrik santral yapımına giriştiği ve bu hareketin beklenen faydayı sağlaması halinde kıtanın diğer kulüplerinin de bu tip girişimlerde bulunabileceği belirtildi.
Geçtiğimiz ay içerisinde 28 megavat kapasiteli Uzungöl Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali kurmak için başvuru yapan Trabzonspor, proje için gerekli lisansı almıştı. Bordo-mavili kulübün HES’in elektrik üretiminden yıllık 10 milyon dolar (17.8 milyon lira) gelir elde etmesi bekleniyor.