1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İthalata rağmen çelik boru üretimi artıyor

İthalata rağmen çelik boru üretimi artıyor

Yılın ilk 9 aylık döneminde çelik boru üretimi yaklaşık yüzde 3 artışla 3.2 milyon tona yükseldi.

İthalata rağmen çelik boru üretimi artıyor

Enerji Günlüğü - Yılın ilk 9 aylık döneminde çelik boru üretimi yaklaşık yüzde 3 artışla 3.2 milyon tona yükseldi. Ancak çelik boru ithalatının 90 bin tona ulaşması yerli üreticileri endişelendiriyor. 

Çelik boru Eylül ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre yükseliş ivmesini korudu. Bu dönemde çelik boru ihracatı miktar olarak yüzde 8.3 artarak 173 bin tona ulaştı. Sektör ihracatını değer bazında ise yüzde 1,2 artırarak 150 milyon dolar olarak gerçekleştirdi.

IRAK, ABD VE ROMANYA ÖNDE

Eylül ayında en fazla ihracat yapılan ilk üç ülke sırasıyla Irak, ABD ve Romanya oldu. Bu dönemde ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatta önemli artışlar oldu. Eylül ayında ABD’ye yapılan çelik boru ihracatı miktar olarak yüzde 41,85 artarak 33 bin 665 tona ulaştı.

9 AYDA KUZEY AFRİKA HAREKETLİYDİ

Sektörün 2013 yılının dokuz aylık döneminde Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yaptığı ihracat önemli oranda arttı. Bu dönemde, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarının en önemli iki alıcısı Cezayir ve Irak oldu. Cezayir’e yüzde 137,90 artışla 163 milyon 324 bin dolar, Irak’a yüzde 19,47 artışla 262 milyon 91 bin dolar ihracat gerçekleştirildi.

ÜÇ ÇEYREKTE ABD'YE İHRACAT GERİLEDİ

Türkiye çelik boru sektörünün 2012 yılında en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke olan ABD’ye yapılan çelik boru ihracatı 2013 yılının dokuz aylık döneminde yüzde 22 azalarak 165 milyon 823 bin dolar olarak gerçekleşti.

ÜRETİMİ YURT İÇİ TALEP SÜRÜKLÜYOR

Çelik boru sektörü, Ocak-Eylül 2013 döneminde üretimini bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 3 artışla 3,2 milyon tona ulaştırdı. Aynı dönemde yurtiçi tüketim 2012 yılının aynı dönemine oranla yüzde 2 artarak 1,9 milyon ton oldu. Yurtiçinde çelik boru kullanan sektörlerin taleplerindeki artış sektörü olumlu yönde etkiliyor. Buna bağlı olarak 2013 yılının son çeyreğinde, yurtiçi talepte beklenen artışın gerçekleşmesi durumunda yılsonunda çelik boru üretiminin 4,38 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

2014'E DAHA GÜÇLÜ GİRECEĞİZ

Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Genel Sekreteri Mehmet Zeren, "2013'ün sonuna yaklaşırken çelik boru sektörünün istikrarını koruduğunu görüyoruz. Dünyanın her yerinde ve her ülkeden üretici ile rekabet edebilecek güçteki sektörümüzün yılın son çeyreğinde yükseliş ivmesini artıracağını ve 2014 yılını daha güçlü karşılayacağını düşünüyoruz" dedi.

AVRUPA'DAN TALEP ARTIŞI BEKLİYORUZ

Resesyondan çıkan Euro bölgelerinde yılın son çeyreğinde çelik boru taleplerinin artmasını beklediklerini anlatan Zeren şöyle devam etti:

"Otomotiv ve inşaat gibi çelik boru kullanılan sektörlerdeki iyileşmelerin de sektörümüzün yılsonu rakamlarına pozitif etki edeceğini söyleyebiliriz. Ancak sahip olduğumuz üretim potansiyeline rağmen çelik boru ithalatının 90 bin tona ulaşması biz sektör temsilcilerini endişelendiriyor. Oysaki ithalat yerine yurtiçi kapasitelerin kullanılması hem çelik boru sektörü için hem de ülke ekonomisi için çok faydalı olacaktır."

Önceki ve Sonraki Haberler