1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İzmirgaz çocuklara tiyatro ile çevre bilinci aşılıyor

İzmirgaz çocuklara tiyatro ile çevre bilinci aşılıyor

İzmir Doğalgaz Tiyatro Atölyesi’nin çocuklara doğa sevgisini aşılarken, yenilenebilir enerji kaynakları hakkında da bilgilendiren tiyatro oyunu ‘Ağaç Ev’ Konak Namık Kemal İlkokulu’nda öğrencilerle buluştu. 

İzmirgaz çocuklara tiyatro ile çevre bilinci aşılıyor

Enerji Günlüğü - İzmir Doğalgaz Tiyatro Atölyesi 10. sezonu açtı. Atölyenin “Ağaç Ev” oyunu çocuklarla buluşmaya devam ediyor. Oyun, Konak Namık Kemal İlkokulu’nda öğrencilerle buluştu. 2011 yılından bu yana İzmir ve çevresinde ilkokul kademesindeki birçok okulda sahnelenen Ağaç Ev, çocuklara doğa sevgisini aşılarken, yenilenebilir enerji kaynakları hakkında da bilgilendiriyor.

“OYUN 9 SEZONDUR İLGİYLE İZLENİYOR”

Oyunun 2024 eğitim yılı içerisinde İzmir’deki ilkokullarda sahnelenmeye devam edeceğini belirten İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, “İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde sürdürdüğümüz proje kapsamında oyunumuz, dokuz sezondur öğrenciler ve öğretmenler tarafından ilgiyle izleniyor. Geçtiğimiz yıl tiyatro oyunumuzu öykü kitabı haline getirerek Ağaç Evi Kurtarıyoruz adlı eserimizi abonelerimize ve öğrencilerimize ulaştırdık. Müzikal nitelikler taşıyan, interaktif oyunumuzla çocuklarımızı eğlendirirken, tiyatro sevgisi ile birlikte çevreyi korumanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

OCAK AYINDA OYUN 550 ÖĞRENCİYE ULAŞTI

İzmir Doğalgaz, tiyatroya gitme imkânı kısıtlı olan ilçelerdeki öğrencileri de unutmuyor. İkinci oyununu Karaburun İlkokulu öğrencileri için sahneleyen İzmir Doğalgaz Tiyatro Atölyesi oyuncuları, Karaburun Halk Eğitim Merkezi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Büyük bir ilgiyle oyunu izleyen öğrenciler eğlenceli dakikalar geçirdi.

Karabağlar Uluğ Bey İlkokulu’nda üçüncü sahnesini alan İzmir Doğalgaz Tiyatro Atölyesi, ocak ayında 550 öğrenciye ulaştı. 

OYUNUN KONUSU 

Deniz, küçük bahçesinde dedesinin yapmış olduğu ağaç evde oyunlar oynayıp zaman geçiren bir kız çocuğudur. Hayaller kurmaktadır. Yine böyle hayaller kurarak oyun oynarken Kirbaşı ve arkadaşları bu küçük yeşil alanı bulurlar. Burayı da kirletmek ve ağacı yok etmek isterler. Deniz öncelerde Kirbaşı ve arkadaşlarına karşı koysa da Kirbaşı bir yolunu bulup Deniz’i kandırır. Ağaç çaresiz kalmıştır. Oyun arkadaşı Deniz onu kesmek istiyordur. O da doğa perisi olan Çizdo’dan yardım ister. Çizdo doğayla konuşabilen, sihirli güçleri olan ve zamanı durdurabilen bir peridir. Deniz’e ağacın faydalarını anlatıp ona tekrar doğruyu göstermek ister ancak Deniz’in aklı karışmıştır. Kirbaşı, Çizdo’yu yarışma yapmaya davet eder. Deniz hakem olur ve yarışma başlar. Sorulan sorulara yanlış cevap veren Kirbaşı ve arkadaşları bahçeyi terk ederler. Ancak yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Kirbaşı’nın arkadaşlarından birisi eksiktir. Gökyüzünü kirletmekten sorumlu olan Pis takımdan ayrılmak ister. Kirbaşı bir daha yenilmiş olur. Çizdo ise Pis’in adını Mis olarak değiştirir ve gökyüzünün mavisini savunması için ona alternatif enerji kaynaklarını öğretir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler