1. HABERLER

  2. PETROL

  3. İzmir`in en büyük firması yine TÜPRAŞ

İzmir`in en büyük firması yine TÜPRAŞ

Enerji Günlüğü - Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın açıkladığı İzmir’in 100 büyük firması sıralamasında ilk sırayı yine TÜPRAŞ aldı.Ege Bölgesi...

İzmir`in en büyük firması yine TÜPRAŞ

Enerji Günlüğü - Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın açıkladığı İzmir’in 100 büyük firması sıralamasında ilk sırayı yine TÜPRAŞ aldı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 2013 yılında üretimden satışlara göre belirlediği İzmir'in 100 büyük firmasını açıkladı. Listede TÜPRAŞ, Petkim ve Philsa yine ilk üç sırada yer aldı.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, "2013 yılında reel olarak 100 büyük firmanın cirosu yüzde 1, üretimden satışları ise yüzde 0,40 oranında azalmıştır." dedi.

Değerlendirmeye 30 milyon lira barajını aşan EBSO üyesi firmaların alındığını belirten Yorgancılar, döviz kurlarındaki artış sebebiyle listedekilerin birçoğunun yüzde 20 civarında zarar ettiğini aktardı.

İlk 100 firmanın 43’ünün bir önceki yıla göre sıralamadaki yerinin yükseldiğini kaydeden Yorgancılar, 34’ünün düştüğünü, yedisinin yerini koruduğunu, 16'sınınsa listeye yeni girdiğini kaydetti. İlk 10'da yer alanların 100 büyük firmanın üretimden satışlarının yüzde 62,4’ünü, ihracatının yüzde 52’sini, istihdamının ise yüzde 39’unun karşıladığını aktardı.

Firmaların ar-Ge yatırımlarının 2013 yılında yüzde 9,4 oranında arttığına dikkat çeken EBSO Başkanı Yorgancılar, "Ar-Ge merkezi kurmada gerekli istihdam sayısının 50’den 30’a indirilmiş olması çok önemli bir adım olsa da kuşkusuz bu alanda hem niceliksel hem de niteliksel yeni adımlara ihtiyaç vardır." şeklinde konuştu.

2013 yılında üretimden satışların yüzde 5,5, cironun ise yüzde 4,9 arttığını kaydeden Yorgancılar, “Firmaların zararının ana kaynağına baktığımızda, yüzde 68 oranında kambiyo zararlarından oluştuğunu görmekteyiz. Bu da uzun yıllardır uygulanan reel sektörü dışlayıcı para ve kur politikalarının, sanayicileri dış kaynak kullanmak zorunda bırakmasıyla ilgilidir. Bu durum ayrıca rekabetçi kur politikası uygulanması talebimizin anlamlılığını da açıkça ortaya koymaktadır. Dolayısıyla sanayicileri açık döviz pozisyonunda kalmaya iten makro koşulların değiştirilmesi konusunda, ekonomi yönetiminin daha fazla çaba harcaması gerekmektedir. Faiz giderlerindeki yüzde 9 oranındaki reel artış ise küresel ve ulusal gelişmelere bağlı olarak ekonomide yaşanan türbülansın maliyetinin büyük ölçüde sanayicilerimiz tarafındanödendiğini ortaya koymaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

EBSO üyesi 100 büyük firma sıralamasında ilk 10

1- İzmir TÜPRAŞ Rafineri Müdürlüğü

2- Petkim Petrokimya A.Ş.

3- Philsa Philip Morris A.Ş.

4- İzmir Demir Çelik A.Ş.

5- Abalıoğlu A.Ş. Kemalpaşa Şubesi

6- İsminin açıklanmasını istemiyor

7- Küçükbay Yağ A.Ş.

8- JTI Tütün Ürünleri A.Ş.

9- Kocaer Haddecilik A.Ş. Aliağa Şubesi

10- Özkan Demir Çelik A.Ş.

Önceki ve Sonraki Haberler