1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Jeotermal santrallerin hava kaliteleri anlık izlenecek

Jeotermal santrallerin hava kaliteleri anlık izlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hava kirliliği yönetmeliğinde değişiklik yaparak tüm jeotermal tesislerin hava kalitelerini anlık izleyeceklerini açıkladı.

Jeotermal santrallerin hava kaliteleri anlık izlenecek

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hava kirliliği yönetmeliğinde değişiklik yaparak tüm jeotermal tesislerin hava kalitelerini anlık izleyeceklerini açıkladı.

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Aydın’ı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, jeotermal tesislerin hava kalitelerinin anlık izleneceğini söyledi. 

Aydın’ın 36 adet jeotermal tesis ile Türkiye’nin jeotermal kaynağının yüzde 70’ine sahip olduğunu hatırlatan Kurum, “Bu hafta jeotermal tesislerin hava kalitelerini izlemek amacıyla yapacağımız hava kirliliği yönetmeliğindeki değişiklikle artık tüm jeotermal tesislerin hava kalitelerini anlık izleyeceğiz, internet ortamında Bakanlığımız bu verilere anlık ulaşabilecek. Yıl sonuna kadar tüm jeotermal tesislerine hava kirliliğini ölçmek üzere sürekli ölçüm cihazlarını yönetmelik çerçevesinde takma zorunluluğu getiriyoruz. Bu çerçevede bütün tesislerin çevre mevzuatına uygunluğunun takibini anlık yapıyor olacağız” ifadesini kullandı. 

AYDIN’A MOBİL ÖLÇÜ ARACI

Bölgenin jeotermal potansiyelini tarım, seracılık, turizm ve konut ısıtması gibi alanlarda daha verimli kullanmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ortak çalışma yürüttüklerini ifade eden Kurum, kentin hava kalitesinin anlık ölçümü için de bir mobil ölçü aracını Aydın'a göndereceklerini ifade etti.

HAZİRAN’DA 3 JES’E CEZA VERİLDİ

Hava ve çevre kirliliğiyle ilgili mevzuata aykırılık tespiti halinde kapatma dahil tüm cezai işlemleri uygulayacaklarına işaret eden Bakan Kurum, Aydın, Denizli, Uşak ve Afyonkarahisar illerini kapsayan Büyük Menderes Havzası'nda Haziran’daki denetimlerde 3 tesise mevzuata aykırı işlemden dolayı cezai işlem uygulandığına işaret etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler