1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Jeotermik Enerji Denizli’de jeotermal kaynak arayacak

Jeotermik Enerji Denizli’de jeotermal kaynak arayacak

Enerji Günlüğü - Jeotermik Enerji, Denizli’nin Güney ve Buldan ilçelerinde iki adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak.Jeotermik Enerji Maden...

Jeotermik Enerji Denizli’de jeotermal kaynak arayacak

Enerji Günlüğü - Jeotermik Enerji, Denizli’nin Güney ve Buldan ilçelerinde iki adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak.

Jeotermik Enerji Maden İnş. San. Tic. Ltd. Şti., Denizli İli Güney İlçesi, Aydoğdu Mahallesi ile Buldan İlçesi, Yenicekent Mahallesi sınırlarında yer alan 156 nolu arama ruhsatlı arazide belirlenen ve toplam kullanım alanı 3.550 metrekare olan iki adet sondaj alanında jeotermal kaynak aramayı planlıyor. 

Rotary Sistem ile açılacak bir sondaj kuyusunun planlanan derinliği yaklaşık 1.000 metre olacak. Sondaj çalışmalarının toplam 725 bin liraya malolması hesaplanıyor. 

Yapılacak sondaj çalışmaları ile yeraltının jeolojik ve tektoniği hakkında bilimsel veriler elde edilecek, jeotermal akışkanın kimyasal ve fiziksel özellikleri tespit edilecek. Elde edilen sıcaklık, debi vb. değerler sonucu sondajın ileriki dönemlerde planlanacak yatırımlar için jeotermal enerji üretim veya reenjeksiyon kuyusu olarak kullanılması değerlendirilecek. Elde edilen değerler sonucu istenilen verim elde edilmediği takdirde sondaj reenjeksiyon kuyusu olarak değerlendirilecek. Bu verilerin sonuçlarına göre yeni sondajlarda, jeotermal enerji santrali, sera vb. yatırım faaliyetleri planlanacak.

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler