1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. JESDER: Türkiye yenilenebilir yatırımlarında çekim merkezi olmayı sürdürecek

JESDER: Türkiye yenilenebilir yatırımlarında çekim merkezi olmayı sürdürecek

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda karbonsuzlaşma hedefleri kapsamında artması beklenen yenilenebilir enerji yatırımlarında çekim merkezi olmayı sürdüreceğini söyledi. 

JESDER: Türkiye yenilenebilir yatırımlarında çekim merkezi olmayı sürdürecek

Enerji Günlüğü - JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda karbonsuzlaşma hedefleri kapsamında artması beklenen yenilenebilir enerji yatırımlarında çekim merkezi olmayı sürdüreceğini söyledi. 

Dünyada ve ülkemizde etkili olan koronavirüs, pek çok sektörde olduğu gibi enerjiyi de etkiledi. Bu süreçte yenilenebilir enerjinin ve jeotermalin ön plana çıktığını belirten Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, önümüzdeki yıl ve 2025 yılına kadar hem Türkiye'de hem de dünya genelinde iddialı bir karbonsuzlaşma için yenilenebilir enerji yatırımlarının artacağının öngörüldüğünü söyledi. 

Şentürk, “2050 yılına kadar dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründe yaklaşık 42 milyon yeni iş yaratılması sonucu istihdamın bugünkü seviyenin dört katına çıkması bekleniyor. Türkiye bu noktada çekim merkezi olmayı sürdürecek. Uzak Doğulu şirketler şimdiden ülkemizde 1.000 megavatlık jeotermal, 5 bin megavatlık güneş, 1.000 megavatlık biyokütle enerji hedefleri olduğunu açıkladı. Önümüzdeki yıl bu açıklamaların katlanarak artacağını öngörüyoruz. Yeni yatırımlar için kıymetli, değerli bir coğrafyadayız. Bu sayede önümüzdeki dönemde kapımız daha fazla çalınacak. Yenilenebilir enerjinin, jeotermal enerjinin Türkiye'ye, vatandaşlarımıza sağladığı ve bundan sonraki süreçte sağlayacağı katma değeri daha çok dile getirmeliyiz. El birliğiyle yenilenebilir enerjide küresel çapta bir başarı hikayesi yazacağız" açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE YENİLENEBİLİRDE DAHA ŞANSLI

Koronavirüs sürecinde ülkelerin ekonomik istikrarı sağlamak için yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sürdürülebilir bir büyüme yakalamak istediklerini kaydeden Şentürk, “Ülkemiz jeotermal, rüzgâr ve güneş enerjisi konusunda birçok ülkeye kıyasla çok daha şanslı. Türkiye, jeotermalde istikrarlı yatırımlarıyla 1526 MWe kurulu kapasitesiyle ABD, Endonezya ve Filipinler'in ardından dördüncü sırada yer alıyor" dedi.

HEM ENERJİ HEM TARIM ALANINDA YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİYORUZ

JESDER'e üye şirketlerin pandemi sonrasında jeotermal enerji ve tarım alanında ikincil yatırım planının yer aldığını belirten Şentürk şöyle konuştu; " Bir taraftan yeni yatırımlarımızın araştırmasını ve stratejisini çalışırken diğer taraftan farklı il ve ilçelerde jeotermal ısıtma projelerini hayata geçirmeye devam ediyoruz. Üzerinde hassasiyetle çalıştığımız bir diğer konu ise jeotermal tarım. Bu konuda belirleyeceğimiz farklı iş ortakları ile ülkemize, çiftçimize, yatırım yaptığımız bölgelerdeki vatandaşlarımıza pek çok katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Jeotermal enerjide ise gelecek hedefimiz büyük. Jeotermal enerji milli, sürdürülebilir ve karbon emisyonu çok düşük düzeylerde temiz bir kaynak. Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından farklı olarak keşfi ve işletilmesinde çeşitli risk ve zorluklarımız daha fazla. Dünya genelindeki sıralamamızı daha da yukarı çekebilmek için devlet destekleri kritik önem taşıyor.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler