1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. JLR’den elektrikli lüks araçlara 15 milyar sterlin yatırım

JLR’den elektrikli lüks araçlara 15 milyar sterlin yatırım

Jaguar Land Rover, elektrikli mobiliteyi önceliklendirme planları kapsamında önümüzdeki beş yıl boyunca 15 milyar sterlin yatırım yapacağını açıkladı.

JLR’den elektrikli lüks araçlara 15 milyar sterlin yatırım

Enerji Günlüğü - İngiliz çok uluslu otomotiv şirketi Jaguar Land Rover, önümüzdeki 5 yıl içinde, elektrikli modern lüks araçlarının üretimi için 15 milyar sterlin harcayacak.

Borusan Otomotiv'in Türkiye distribütörü olduğu Jaguar Land Rover (JLR), elektrifikasyon yol haritasını açıkladı. Şirket'ten yapılan açıklamaya göre, elektriğe geçiş planları çerçevesinde JLR’ın İngiltere'deki Halewood Fabrikası, yeni nesil kompakt ve tamamen elektrikli araç üretimine ev sahipliği yapacak. Önümüzdeki beş yıl içinde elektrifikasyon dönüşümü için 15 milyar sterlin yatırım yapacağını açıklayan şirket, Reimagine Stratejisi kapsamında Land Rover tarafında 2030'a kadar tüm modellerinin elektrikli versiyonlarını üretecek. Jaguar ise bu süreçte tamamen elektrikli bir marka haline gelecek. 

Şirket, ilk tamamen elektrikli Range Rover modelini 2023 yılının son çeyreğinde tanıtacak. Yeni nesil orta boy modern lüks SUV'ların ilki, Range Rover ailesinden ve tamamen elektrikli bir model olacak.

2039’A KADAR KARBON NÖTR ŞİRKET OLACAK

Ayrıca JLR, 2039 yılına kadar tedarik zincirinden üretim süreçlerine tüm operasyonlarında karbon nötr hale gelme hedefleriyle ilgili de önemli adımlar attıklarının altını çiziyor. 

TESLİMATLAR 2025’TE

Elektrikli üç yeni Jaguar modelinin dünya tanıtımı için sona yaklaşıldığını belirten Jaguar Land Rover CEO’su Adrian Mardell, müşteri teslimatlarının 2025 yılında yapılmaya başlanmasını öngördüklerini paylaştı. Batı Midlands'ta üretilecek dört kapılı bir GT olacağı duyurulan yeni Jaguar, önceki elektrikli Jaguar modellerinden daha yüksek güç sunarken 700 km'ye kadar da menzile sahip olacak. Yeni gövde mimarisi JEA üzerine inşa edilecek 4 kapılı GT Jaguar ile ilgili daha fazla ayrıntının bu yılın ilerleyen dönemlerinde açıklanması planlanıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler