1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Kaçak akaryakıt satışına denetim sistemi kuruluyor

Kaçak akaryakıt satışına denetim sistemi kuruluyor

Enerji Günlüğü - EPDK, kaçak akaryakıt satışını önlemek amacıyla denetim sistemi kuruyor.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK), petrol piyasasında...

Kaçak akaryakıt satışına denetim sistemi kuruluyor

Enerji Günlüğü - EPDK, kaçak akaryakıt satışını önlemek amacıyla denetim sistemi kuruyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK), petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin bayilerinde kaçak akaryakıt satışının önlenmesini sağlamak amacıyla kuracağıdenetim sisteminin taslak metnini internet sitesinde yayınlandı.

Buna göre, Dağıtıcı lisansı sahipleri, bayilerinde kaçak akaryakıt satışının yapılmasını önleyen teknolojik yöntemleri de içeren bir bayi denetim sistemi kuracak ve uygulayacak.

Bu kapsamda dağıtıcı lisansı sahibi akaryakıt istasyonlarında akaryakıt hareketlerini elektronik ortamda, izlenebilmesine yönelik istasyon otomasyon sistemi kuracak. Bayi denetim sistemi ile bayilerindeki akaryakıt hareketlerini izleyecek ve raporlayacak.

Bayi denetim sistemi kapsamındaki Kurum tarafından belirlenen web hizmeti aracılığıyla Kurumun sağlayacağı elektronik verileri, Kurumun ve ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarının görevlerinin gerektirdiği ölçüde kesintisiz erişimine imkân sağlayan uzaktan erişim sistemini, ‘Petrol Piyasası Bilgi Sistemi’ aracılığıyla elektronik imza kullanarak göndermesi gereken bildirimleri, kullanım kılavuzuna göre oluşturulacak.

Dağıtıcı lisansı sahipleri, Akaryakıt istasyonlarında tadilat dışında kalan her yerde (tank, geçici tank, pompa vb.) istasyon otomasyon sisteminin çevrim içi olmasını ve bayi denetim sistemi kapsamında veri kaybı oluşmamasını sağlayacak.

Bayilerindeki istasyon otomasyon sistemi usul ve esaslara uygun olacak şekilde çevrim içi olana kadar akaryakıt ikmali yapamayacak.

İstasyon otomasyon sisteminin doğru ve sağlıklı çalışmasını engelleyecek müdahalelere ve durumlara karşı her türlü tedbiri alacak.

Önceki ve Sonraki Haberler