1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Kaçak elektriği 3 yıl daha abone ödeyecek

Kaçak elektriği 3 yıl daha abone ödeyecek

Enerji Günlüğü - Elektrik Piyasası Kanunu'na (EPK) göre, elektrik-kayıp kaçak bedeli (fiyat eşitleme mekanizması) 31 Aralık 2015 tarihine kadar devam...

Kaçak elektriği 3 yıl daha abone ödeyecek

Enerji Günlüğü - Elektrik Piyasası Kanunu'na (EPK) göre, elektrik-kayıp kaçak bedeli (fiyat eşitleme mekanizması) 31 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecek. Elektrik faturalarından alınan kayıp-kaçak parasını, 3 yıl daha bütün aboneler ödeyecek. Kamu ve özel şirketler, fiyat eşitleme mekanizması içinde yer alacak. Sistemle, elektrikte ulusal tarife için 2015 yılı sonuna kadar çapraz sübvansiyon uygulanacak ve Bakanlar Kurulu bu süreyi uzatabilecek. Kanunun sektöre getirdiği bir diğer yenilik de, kamu ve özel sektör kuruluşlarından oluşacak ve enerji ticaretinin yapılacağı Enerji Piyasaları Anonim Şirketi'nin (EPİAŞ) kurulması oldu.

SAYAÇ DEĞİŞİMLERİ FATURAYA YANSIMAYACAK

Kanunun yürürlüğe girmesinin hemen ardından, bundan sonra yapılacak sayaç değişim işlemlerinde faturalara sayaç bedeli ve sökme-takma bedeli olarak herhangi bir ücret yansıtılmayacak. Sayaç mülkiyeti de dağıtım şirketine ait olacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler