1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kanada Asya gaz rotasını kısaltacak

Kanada Asya gaz rotasını kısaltacak

Enerji Günlüğü - Shell’in önderliğindeki ortaklık Kuzey Amerika doğalgazının Asya’ya ulaştırılması için izlenecek en kestirme rotayı ortaya çıkaracak...

Kanada Asya gaz rotasını kısaltacak

Enerji Günlüğü - Shell’in önderliğindeki ortaklık Kuzey Amerika doğalgazının Asya’ya ulaştırılması için izlenecek en kestirme rotayı ortaya çıkaracak projeye yatırım yapacak.

Royal Dutch Shell PLC ve dört ortağı Malezyalı Petroliam Nasional Bhd, Mitsubishi Corp., PetroChina Co. ve Korea Gas Corp., Kanada'nın batısındaki sıvılaştırılmış doğalgaz projesine yatırım yapma konusunda anlaştılar. 31 milyar dolar değerindeki LNG Kanada projesi, Kuzey Amerika doğalgazının Asya’ya ulaştırılması için izlenecek en kestirme rotayı ortaya çıkaracak.

Kanada ve gaz sektörü için bir dönüm noktası olacak projenin Kanada’da bu güne kadar yapılan en büyük gaz yatırımı olacağı ifade ediliyor. 

LNG Kanada projesi tamamlandığında, British Kolombiyası’ndaki Kitimat’tan Tokyo'ya yaklaşık sekiz gün içinde doğalgaz kargosu gönderilebilecek. ABD Körfezi'nden doğalgazı gönderilmesi 20 gün sürüyor.

Shell, LNG Kanada projesinde yüzde 40, Petronas yüzde 25, PetroChina ve Mitsubishi yüzde 15 ve Kogas ise yüzde 5 hisseye sahip.

 
Önceki ve Sonraki Haberler