1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Kapasite Mekanizması 2022 başvuruları başladı

Kapasite Mekanizması 2022 başvuruları başladı

Piyasa şartlarında çalışması zorlaşan kömür, gaz ve hidroelektrik santrallerine verilen kapasite mekanizması desteğinden 2022 yılında yararlanmak isteyen şirketler 15 Ekim’e kadar başvurabilecekler.

Kapasite Mekanizması 2022 başvuruları başladı

Enerji Günlüğü - Piyasa şartlarında çalışması zorlaşan kömür, gaz ve hidroelektrik santrallerine verilen kapasite mekanizması desteğinden 2022 yılında yararlanmak isteyen şirketler 15 Ekim’e kadar başvurabilecekler.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından yapılan duyuruya göre, 2022 yılı için Kapasite Mekanizması başvuruları başladı. Duyuruya göre, mekanizmadan faydalanmak isteyen tüzel kişilerin en geç 15 Ekim tarihine kadar ilgili belgeleri TEİAŞ'a teslim etmesi gerekiyor. 

DOĞAL GAZDA ISIL DEĞER ŞARTI

Açıklamada doğalgaz santralleri için verimlilik oranının üst ısıl değer baz alınarak hesaplanacağı belirtildi. Bu nedenle geçici kabulünde açık biçimde üst ısıl değer üzerinden verimlilik oranı yer almayan doğalgaz santrallerinin, verimlilik oranını belirtilen şekilde hesaplamaları ve verim hesabını da başvuru yapılan yazıya eklemeleri gerekiyor.

2021’DE 51 SANTRAL DESTEKTEN YARARLANIYOR

TEİAŞ tarafından yayınlanan 2021 yılına dair listeye göre 23'ü kömür, 18'i doğal gaz ve 10'u hidroelektrik santralleri olmak üzere toplamda 51 santral kapasite mekanizması uygulaması kapsamında verilen destekten faydalanıyor. 

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor.  

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler