1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Karadeniz: 2017 yılında 14 yüzer santral devrede

Karadeniz: 2017 yılında 14 yüzer santral devrede

Enerji Günlüğü - Karadeniz Holding CEO’su Orhan Karadeniz, 2017 yılında 14 adet yüzer enerji santralinin daha inşasının tamamlanacağını söyledi. Ulaştırma,...

Karadeniz: 2017 yılında 14 yüzer santral devrede

Enerji Günlüğü - Karadeniz Holding CEO’su Orhan Karadeniz, 2017 yılında 14 adet yüzer enerji santralinin daha inşasının tamamlanacağını söyledi. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Ahmet Arslan, törende yaptığı konuşmada, Karadeniz Holding’in yüzer enerji santrallerinden sadece bir tanesinin 2.5 milyon nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini hatırlattı. Arslan, yüzer santrallerin tasarımından üretim aşamasına kadar tüm katkıda bulunanlara teşekkür etti. 

Karadeniz Holding Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Karadeniz de Asya, Afrika ve Ortadoğu’daki 11 ülkede, 26 farklı noktada 10 bin kişiye ulaşan ekiple milyonlarca haneye elektrik götürdüğünü söyledi. Enerji gemilerini yaratıcılığından, tasarımına, mühendisliğinden, gemi inşasına, finansmanından, sermayesine, ismine ve markasına kadar Türkiye'de ürettiklerini anlatan Karadeniz, "Gemilerimiz yüzde 100 Türk mühendisliği ile Türk tersanelerinde üretildi" diye konuştu. 

“Dünyanın dostluk enerjisi Türkiye’den” sloganıyla 2008 yılında başladıkları çalışmalar sonucunda bugün itibariyle 13 enerji gemisiyle 2700 MW'ı aşan kurulu güce ulaştıklarını anlatan Orhan Karadeniz şöyle devam etti: 

“Dünyanın ilk ve tek enerji gemisi filosunu yarattık. Bugün Lübnan'ın yüzde 30, Gana'nın yüzde 25, denize kıyısı olmayan Zambiya'nın komşu Mozambik üstünden yüzde 20 elektriğini, Endonezya gibi 17 bini aşkın adadan oluşan dev bir adalar ülkesinde altyapı yatırımlarının ulaşması imkansız olan şimdilik beş adada yüzde 70'e yakın elektriği sağlıyor olacağız. Doğalgaz ve sıvı yakıt kullanarak çift yakıt teknolojisi ve yüksek verimlilikle çevre dostu bir tasarıma sahip enerji gemilerimiz, ekonomik ve güvenilir bir şekilde ülkelerin elektrik ihtiyacını çok kısa sürelerde devreye girerek karşılıyor."

Orhan Karadeniz, 14 enerji gemisinin daha 2017 yılında filolarına katılacağını kaydeden Orhan Karadeniz "Neredeyse her ay bir gemi filomuza katılacak. Asya'dan Afrika'ya, hatta Avrupa'ya, Amerika'ya, gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere dünyanın dört bir köşesine teknolojimizi, mühendisliğimizi, ihraç ediyor, dostluk enerjimizi, elimizi uzatıyor olacağız" diye konuştu.

YERLİ KATKI ORANI YÜZDE 80 

Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan da dünyanın en büyük enerji gemisini inşa ettiklerini belirterek “Geminin yerli katkı oranı yüzde 80'lerde. Sadece enerji ihraç etmiyor. O ülkelere bizden çok şey götürüyor. İhtiyacı olan ülkelere refah, nefes, sağlık götürüyor. Bunun için bundan daha iyi proje olamaz” dedi. 

Karadeniz Holding’in 4 yeni yüzer santrali yolda

Önceki ve Sonraki Haberler