1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Karbon kahramanı şirketler ödüllendirildi!

Karbon kahramanı şirketler ödüllendirildi!

Karbon ayak izini düşürmek için çaba harcayan 19 şirkete Düşük Karbon Kahramanı ödülü verildi.

Karbon kahramanı şirketler ödüllendirildi!

Enerji Günlüğü - Karbon ayak izini düşürmek için çaba harcayan 19 şirkete Düşük Karbon Kahramanı ödülü verildi.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) düzenlenen 3. İstanbul Karbon Zirvesi’nin ikinci gününde, Düşük Karbon Kahramanı kişi ve kuruluşlar açıklandı. Türkiye’den ve yurt dışından katılan 58 projenin değerlendirildiği çalışmada, 19 şirket, kişi ve kuruluş Düşük Karbon Kahramanı ödülünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün elinden aldı.

İZAYDAŞ, THY, HEXAGON

Düşük Karbon Kahramanı ödüllerine yapılan başvurularda enerji projeleri öne çıktı. Atıktan enerji üretiminde sürdürülebilir atık yönetimi karbon azaltımı başarıları ile İzaydaş, Körfez Enerji, Hexagon Katı Atık Yönetimi firmaları Düşük Karbon Kahramanı olurken, DB Tarımsal Enerji tarladan egzoza biyodizel üretimi, Borusan EnBW Enerji Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali, Türk Hava Yolları yakıt tasarrufu azaltımı projeleriyle Düşük Karbon Kahramanı ilan edildiler.

SIFIR KARBON AYAK İZİ ORMANI

Zorlu Enerji Grubu, hayata geçirdiği Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’nin karbon yönetimi teknik ve sosyal çıktıları ile Düşük Karbon Kahramanı ilan edildi. Akçansa, klinker üretim hattı baca gazından mikroalg üretiminde karbondioksit tutulması, Esan Eczacıbaşı sıfır karbon salım hedefli maden stok sahası yönetimi, Enat Endüstriyel Ağaç, hızlı büyüyen ağaçlı yeni ormanlarla karbon yutak alanları kazandırılması çalışmaları ile ödüllendirildi.

GERİ DÖNÜŞEBİLİR MEMBRAN

Dow Türkiye, mevcutlara göre küresel ısınma potansiyeli düşük, yeni nesil, geri dönüşebilir membran ürünü ile Green Chemicals ise çevre dostu atık su arıtımı kimyasalı ile Düşük Karbon Kahramanı ödüllerini aldılar. “İklim Değişikliği Eylem Planı ve Uygulamaları” ile Garanti Bankası, “Karbon-Nötr Bankacılık” projesi ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ödüle layık bulundular.

YABANCI KURULUŞLARA DA ÖDÜL

Yerli şirketlerin yanı sıra Almanya’dan Bonn İklim Projesi ile başvuran Uluslararası Temiz Enerji Ortaklık Vakfı İklim Teknolojisi Merkezi, Biyokütle Enerjisi Kullanımı ile Sera Gazı Azaltımı Projesi ile ABD’deki Rutgers EcoComplex, Karbon Tutma ve Depolama konulu çalışmasıyla İngiltere’deki Coventry Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Seyed Shariatipour Düşük Karbon Kahramanı ödülünün sahibi oldular.

KOJENERASYONU ÖDÜLLENDİRDİ

SÜT-D bu yıl bir kişi ile bir sivil toplum örgütünü de kendi izleme ve değerlendirmesi ile Düşük Karbon Kahramanı olarak belirledi. Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği (TÜRKOTED) Onursal Başkanı Özkan Ağış ve TÜRKOTED, 1998'dan bu yana, aynı anda elektrik, ısı ve/veya buhar üretimi (kojenerasyon) için uğraş verirlerken, enerji üretimde karbon azaltımı konusunun önemi ve bilinirliği için yaptıkları çalışmalarla Düşük Karbon Kahramanı ilan edildiler.

İKLİM MÜCADELESİ ŞİRKETLER İÇİN ŞART

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, karbon ayak izini düşürmek için bireylerden şirketlere kadar herkese önemli sorumluluklar düştüğüne dikkat çekti. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, bu yıl ikincisini verdikleri Düşük Karbon Kahramanları Ödülleriyle gezegenin geleceğini kurtarmak için adımlar atan, yalnızca bugünü değil yarını da düşünen kişi, kurum ve kuruluşları ödüllendirdiklerini belirterek, “Şirketlerin sürdürülebilirlik yönetimleri, stratejilerinin temel öğesi olmalıdır” dedi. Karaosmanoğlu, verdikleri bu ödüllerle karbon salımını azaltma konusunda bilinci artırmayı hedeflediklerini ifade ederek “Karbon konusunda eli sıkı şirketlere, karbon cimrilerine daha fazla ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.