1. YAZARLAR

  2. Haluk DİRESKENELİ

  3. Karlıova kömür santrali ihalesini OSB`ler almalı
Haluk DİRESKENELİ

Haluk DİRESKENELİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Karlıova kömür santrali ihalesini OSB`ler almalı

Değerli Okurlarım,
Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından 30 Mayıs 2013 günü redovans usulü ile 30-yıl işletme hakkı devredilecek Bingöl Karlıova ihalesi var. En az 150 Mwe (istenirse 300 Mwe) kapasiteli termik santral kurup işletmek- elektrik üretmek- satmak, TKİ (hazineye) kw-saat başına kira parası ödemek şartı ile ihale yapılacak.

Kazanma ihtimaliniz olmasa bile ihaleye girin derim. Dökümanlara çalışın, bu tip ihalelere katılma tecrübeniz olsun, kadrolarınız konuyu öğrensin. Ciddi çalışan her guruba ilerde bir veya daha fazla sayıda benzer proje düşecek.

Daha önce Bingöl Karlıova kömür sahası yanında termik santral kurulması için kamu kuruluşları tarafından ön çalışmalar yapılmış, ön fizibiliteler hazırlanmış, sonuçlanmayan ihalelere çıkılmış. 10 milyon tondan fazla linyit kömürü açık işletme için müsait.

Görünür yeraltı kömür havzası ile birlikte toplamda 88 milyon ton bilinen rezervi var. Kömürün alt ısıl değeri 1300-1600 kcal/ kg LHV arasındadır. %43-48 nem, %24 kül, %0.39-0.57 arası kükürt var. Temel tasarıma esas 1460 kcal/kg alt ısıl değer (LHV) kömür olacak. Elbistan kömürünün benzeri türde özelliklere sahiptir.

Türkiye Kömür İşletmeleri mülkiyetinde, şu anda işletilmeyen- veya işletilemeyen, potansiyel kömür sahalarının, yanına termik santral kurulması ve elektrik üretilmesi şartı ile uzun dönem (30 Yıl) kiralanması (redovans) ihaleleri başladı.

Adana Tufanbeyli >600 Mwe kömür sahası redovans ihalesi (2.57 kuruş/kw-saat), yapıldı.
Sonra >450 MWe Manisa Soma Deniş (4.69 Kuruş/kw-saat) sahası verildi.
Bursa Keles sahası >270 MWe tavsiyesi ile (5.61 kuruş/kw-saat) verildi.
Kütahya Domaniç >300 MWe ihalesi 26 Mart 2013 tarihinde (5.03 kuruş/kw-saat)yapıldı.
Bingöl Karlıova >150 MWe redovans ihalesi 30 Mayıs 2013 günü yapılacak.

Sırada herhalde yeni Konya KaraPınar, Eskişehir Alpu ve Tekirdağ Saray kömür sahaları işletme hakkı devri (redovans) ihaleleri var. Afşin Elbistan ayrı bir paket olacak.
Redovans ihalesi sonrası en fazla 6(altı) yıl içinde inşaa edilecek termik santralin birim kw-saat başına düşen fiyatı 5,50-6,00 US cent olarak hesaplanıyor.
Kömür fiyatı ortalama 2,00 US Dolar/ MMBTU üstünden kw-saat başına yaklaşık >2,00 US cent düşüyor.
Üstüne yukarda yatırımcıların verdikleri kw-saat fiyatını “US cent” olarak ekleyin. Diğer işletme- personel- rutin bakım masrafları olarak 0,50-1,00 US cent/kw-saat koyun.
PMUM 2012 piyasa elektrik fiyatı ortalaması 9,00-10,00 US cent/ kw-saat idi. PMUM fiyatı ile sizin birim elektrik üretim maliyetiniz arası, brüt karınız oluyor.

Bu kar marjınız ne kadar büyük ise projenin geri ödeme süresi o kadar kısa olur.
İşi alırken verdiğiniz kw-saat birim fiyatını çok yukarda tutarsanız, kar marjı azalır, proje kendini çok uzun sürede geri öder. Bu süreyi 10 yılın üstüne çıkarmayın.

Bingöl Karlıova termik santralinde ön kurutmalı dolaşımlı pülverize (Indirect firing Pulverized Coal), veya dolaşımlı akışkan yatak (Circulating Fluid Bed- CFB) rahatlıkla uygulanabilir. İstenen- tavsiye edilen kapasite çok büyük değil.

Bir OSB ihaleyi rahatlıkla bu işi alabilir, bu büyüklük için finansman bulabilir, santrali kendisi tasarlayabilir, imal edebilir, yapabilir.

Termik santraller, tarım, orman arazisine kurulmaz, kurulmamalı, SİT, Turizm bölgelerinde kesinlikle olmamalı, derin deniz deşarjına izin verilmemeli, tüm filtreler 7/24 çalışmalı, mutlaka kül barajı olmalı ve kullanılmalı. Hava, su, toprak, deniz hiçbir zaman kirletilmemeli. Yerli yakıt, yerli tasarım, yerli işçilik her zaman öncelikli olmalı.

Yatırım teşvikleri sınırlı ve dolaylı verilmeli, doğrudan yatırım teşvikleri dünyanın her yerinde iyi niyetle başlar, ancak çoğunlukla suiistimale yol açar. Gerçek teşvik alması gerekenler bir türlü alamaz, almaması gerekenler nasıl olursa bir şekilde alır.

Katılır mısınız bilemem, İtalyan sendikacıların İtalyan ortamı için söylenmiş önemli bir lafı vardır, anlamı şöyle, “Teşvikler, uyanıkların İtalyan kamu kuruluşlarını kullanarak, saf vatandaşları söğüşlemesidir”.

En derin selam ve saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar