1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Karşılıksız elektrik alış teklifi yapan şirketlere inceleme

Karşılıksız elektrik alış teklifi yapan şirketlere inceleme

EPDK, elektrik ticaretinde fiziki piyasada karşılığı olmayan ve yanlış ticari kararlara yol açan alış tekliflerine yönelik inceleme başlattı.

Karşılıksız elektrik alış teklifi yapan şirketlere inceleme

Enerji Günlüğü - EPDK, elektrik ticaretinde fiziki piyasada karşılığı olmayan ve yanlış ticari kararlara yol açan alış tekliflerine yönelik inceleme başlattı.

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu - EPDK, Elektrik ticaretinde fiziki piyasada karşılığı olmayan alış tekliflerine yönelik inceleme başlatıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada, elektrik tüketiminin rekor seviyelere ulaştığı yaz aylarında elektrik arzında herhangi bir sorun yaşanmaması için kamu-özel sektör işbirliğinde büyük bir gayret gösterilirken, elektrik ticareti de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından titizlikle takip edildiği belirtildi. 

Açıklamada, EPDK'nin bütün tedarik şirketlerini uyarmak üzere gönderdiği yazıda “Kabul edilebilir tüketim tahmininden daha fazla alış teklifi yapılması gereksiz bir alış miktarı artışına neden olmaktadır. Fiziki piyasada karşılığı olmayan, gerçekte tüketilmeyen bu alışlar piyasa yapısı içinde paydaşlarda farklı algılara neden olmakta, ticari kararları etkilemektedir” ifadelerine yer verildiği kaydedildi.

EPDK tarafından yapılacak inceleme sonucunda bu tip alış teklifleri yaptığı tespit edilen tedarik şirketlerine idari para cezası ya da oluşacak zararın ilgili şirketlere ödetilmesi gibi yaptırımlar uygulanabilecek.

“EPDK YAPTIRIMLARI KAÇINILMAZ”

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz tüketim rekorları kırıldığı bir dönemde bazı tedarik şirketlerinin elektrik piyasasının rekabetçi yapısını bozacak alış teklifleri yaptığını tespit ettiklerini ve vakit kaybetmeden şirket bazlı saatlik teklifler üzerinde inceleme başlattıklarını açıkladı. 

Başkan Yılmaz şunları söyledi: "Doğru olmayan ve manipülasyona da sebep olabilecek alış teklifleri elektrik ticaretinin doğasına aykırıdır. Sadece piyasayı, rekabeti olumsuz etkilemekle kalmaz paydaşların güvenini ve itibarını da zedeler. Piyasa doğrularına göre hareket etmeyen şirketlerin ise EPDK'nın yaptırımları ile karşılaşması kaçınılmazdır." 

 

Önceki ve Sonraki Haberler