1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Karşıyaka Belediyesi güneşle 600 bin liralık elektrik üretti

Karşıyaka Belediyesi güneşle 600 bin liralık elektrik üretti

Enerji Günlüğü - Karşıyaka Belediyesi, 2014'te Yamanlar Dağı eteklerinde kurduğu güneş santralinden bugüne kadar 600 bin TL değerinde elektrik üretti.Karşıyaka...

Karşıyaka Belediyesi güneşle 600 bin liralık elektrik üretti

Enerji Günlüğü - Karşıyaka Belediyesi, 2014'te Yamanlar Dağı eteklerinde kurduğu güneş santralinden bugüne kadar 600 bin TL değerinde elektrik üretti.

Karşıyaka Belediyesi tarafından, İzmir Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle kurulan Güneş Enerjisi Santrali'nden bugüne kadar 600 bin liralık (1 milyon 110 bin kwh) elektrik enerjisi elde edildi. Santralden elde edilen elektrik Karşıyaka Belediyesi Yamanlar Gençlik Eğitim Merkezi, Yamanlar Piknik ve Mesire Alanı ile Türkan Saylan Kız Öğrenci Misafirhanesi'nin elektrik ihtiyacını karşıladı. 

İki yılda elde edilen gelirin 115 bin TL'lik kısmı bu üç tesisin elektrik giderleri için Gediz Elektrik AŞ ile mahsuplaşılırken, aradaki rakam gelir olarak belediye kasasına girdi.

EGE BÖLGESİ'NDE İLK GES KURAN BELEDİYEYİZ

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Türkiye, güneş enerjisi potansiyeli en yüksek olan ülkeler arasında yer alıyor. Hem ekonomi hem de çevre için bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekiyor. Karşıyaka Belediyesi olarak, yerel yönetimler bazında bu alanda öncü konumdayız. Ege Bölgesi'nde Güneş Tarlası'nı kuran ilk belediye olduk. Güneş enerjisinden daha çok yararlanabilmek adına araştırmalarımız ve çalışmalarımız devam edecek" dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler