1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Kasım’da 43 santrale 243 milyon lira kapasite desteği

Kasım’da 43 santrale 243 milyon lira kapasite desteği

TEİAŞ’ın piyasa şartlarında çalışması zorlaşan elektrik santrallerine vereceği kapasite desteği Kasım’da bir önceki aya göre %21 azalarak yaklaşık 243 milyon TL olacak. 

Kasım’da 43 santrale 243 milyon lira kapasite desteği

Enerji Günlüğü - Kasım’da piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 43 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 243 milyon TL kapasite desteği verilecek. Ödemelerin %49’u doğal gaz santrallerine verilecek.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2022 yılı Kasım ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 51 elektrik üretim santralinden 43’üne Kasım ayı için toplam 242 milyon 849 bin 767 TL ödeme gerçekleştirilecek. 

Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 42 santrale 308 milyon 388 bin lira ödeme yapılmıştı. Böylece Kasım döneminde ödenecek toplam tutar bir önceki aya göre %,21 azaldı.

Kapasite desteği alan santrallerin 14’ü yerli kömür yakıtlı termik santral, 4’ü yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 14’ü doğalgaz yakıtlı elektrik santrali, 1’i ithal ve yerli doğal gaz yakıtlı elektrik santrali ve 10’u da hidroelektrik santrali. Ekim ayında yerli ve ithal doğal gaz yakıtlı elektrik santrallerine destek ödemesi yapılmamıştı.

ÖDEMENİN %49’U DOĞAL GAZ SANTRALLERİNE

Kasım ayında ödemelerden en yüksek payı yerli doğal gaz yakıtlı elektrik santralleri aldı. Doğal gaz yakıtlı 15 santrale toplam 158 milyon 5 bin 586 TL kapasite ödemesi yapılacak. Böylece Kasım ayı kapasite mekanizması ödemelerinde doğal gaz santrallerinin payı yaklaşık %49 olacak.  

YERLİ KÖMÜR SANTRALLERİNE 63 MİLYON TL DESTEK

Kasım ayında yerli kömürle çalışan elektrik santrallerine toplam 62 milyon 904 bin 514 TL kapasite desteği verilecek. Yerli ve ithal kömür yakıtlı 4 santrale de toplam 879 bin 943 TL kapasite desteği verilecek.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü