1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Katar ve ExxonMobil Teksas’taki LNG terminalini büyütecek

Katar ve ExxonMobil Teksas’taki LNG terminalini büyütecek

Enerji Günlüğü - Qatar Petroleum ve ExxonMobil, Teksas'taki LNG ihracat terminalinin kapasitesini 10 milyar dolar yatırımla arttıracaklar.Katar kamu enerji...

Katar ve ExxonMobil Teksas’taki LNG terminalini büyütecek

Enerji Günlüğü - Qatar Petroleum ve ExxonMobil, Teksas'taki LNG ihracat terminalinin kapasitesini 10 milyar dolar yatırımla arttıracaklar.

Katar kamu enerji şirketi Qatar Petroleum ve Amerikan enerji şirketi ExxonMobil, Teksas'ta ortak oldukları LNG ihracat terminalini büyütme kararı aldılar. Konuya yakın kaynakların Reuters’a verdikleri bilgiye göre, Golden Pass LNG Terminali'ne 10 milyar dolar yatırım yapılacak. 

LNG tesisinin üçüncü ortağı Amerikan ConocoPhilips şirketi ise büyüme projesine katılmayacak ve ortaklıktaki yüzde 12,4 payını satacak. Hisseleri büyük olasılıkla ExxonMobil’in alacağı düşünülüyor.

Teksas Sabine Pass terminalinde doğalgaz kabul ve yeniden gazlaştırma tesisi olarak başlayan Golden Pass LNG, günde 2 milyar metreküp doğalgaz ithalatı yapabiliyor. Ancak kaya gazı üretiminindeki artış sayesinde bir patlama yaşayan ABD doğalgaz üretimi ihracat kapasitesinin de arttırılmasını gerektirdiğinden kapasite artışı planlandı. Proje ilk olarak 2014'te duyurulmuştu.

 
Önceki ve Sonraki Haberler