1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Kayadüzü RES kapasite artışına ÇED olumlu kararı

Kayadüzü RES kapasite artışına ÇED olumlu kararı

Enerji Günlüğü - Merzifon Enerji’nin Amasya’da işlettiği 39 MW'lık Kayadüzü RES'in kapasitesini aşamalı olarak arttırarak 75 MW’a çıkarma projesine...

Kayadüzü RES kapasite artışına ÇED olumlu kararı

Enerji Günlüğü - Merzifon Enerji’nin Amasya’da işlettiği 39 MW'lık Kayadüzü RES'in kapasitesini aşamalı olarak arttırarak 75 MW’a çıkarma projesine ÇED Olumlu kararı verildi.

Merzifon Enerji A.Ş.'nin Amasya ili Merzifon ilçesi Kayadüzü Beldesi, Hırka Tepe, Bakacak Tepe, Gölçukur Tepe, Sivritaş Tepe, Mercanağıl Tepe, Yığılıtaş Tepe, Göçene Tepe, Bakırharman Tepe ve Kızılsenir mevkiinde kurulmuş olan Kayadüzü Rüzgar Enerji Santrali'nin kapasitesini 26 MW arttırma projesi için Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı tarafından “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verildi.

Kararın Amasya Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından halka duyurulması gerekiyor.

23.469.769,7 TL bedelli proje kapsamında mevcutta işletmede olan 16 türbine, 14 türbin ilavesi ile toplam 30 türbine çıkartılacak. Tesiste rüzgar türbinleri vasıtasıyla yılda 118.660 MWh/yıl enerji üretilirken yapılacak kapasite artışı ile buna 122.905 MW/yıl ilave olarak toplam 241.565 MWh/yıl enerji üretilecek.

KAYADÜZÜ RES KAPASİTESİNİ ARTTIRACAK