1. YAZARLAR

  2. Haluk DİRESKENELİ

  3. Kayıp 68 nükleer kuşağı ve Metin Münir 
Haluk DİRESKENELİ

Haluk DİRESKENELİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Kayıp 68 nükleer kuşağı ve Metin Münir 

Milliyet Gazetesi'nin 26 Kasım 2006 günlü nüshasında, Metin Münir'in köşesinde benim yeni makaleme yer verildi. "İran'ın nükleer programını ODTÜ'lüler mi yapıyor?" başlıklı bu makalenin tamamında benim kendisine yazdığım mektubu alıntılayan Metin Münir, köşe yazısının sonuna şöyle bir not ekledi:
"Yukarıda okuduğunuz mektubu, 1973 ODTÜ mezunu Haluk Direskeneli'den aldım. Partizanlık, profesyonel ihmaller, ufku daraltma, plansızlık ve küçük düşünme Türkiye'ye çok şey kaybettirdi ve hala kaybettirmeye devam ediyor. ODTÜ'nün 1968 nükleer mühendislik kuşağı, kayıp nesillerden sadece biri. Dünya, yenilenebilir enerji ve nükleer enerjinin hakim olacağı yeni bir dönemin eşiğinde. Bu alanlara yüz milyarlarca dolar yatırılacak, uygarlığın akışına yön verecek yeni buluşlar yapılacak. Biz ise her zaman olduğu gibi, karanlıkta ve aydınlıkta, kıyıdan seyredeceğiz."
Değerli okuyucular, işte ben Metin Münir'den aldığım teşvikle, enerji konulu makaleler yazmaya başladım. Yıllardır da bu konuda yazdığım yazılar Enerji Günlüğü'nde yer alıyor. 

Gazeteci ve yazar Metin Münir, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede 23 Eylül 2023 tarihinde 79 yaşında hayatını kaybetti. Metin Münir, öğlen saatlerinde Girne Ozanköy'deki evinde rahatsızlanarak ambulansla Lefkoşa Yakın Doğu Hastanesi'ne kaldırıldı. 79 yaşındaki Münir, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin 1961 mezunu olan Metin Münir, Turkish Daily News, BBC, London Times, Financial Times ve Sunday Times'ın Türkiye temsilciliğini yapmıştır.

Güneş Gazetesi'nde bir süre genel yayın yönetmenliği de üstlenen Metin Münir, ayrıca Yeni Yüzyıl, Yeni Binyıl, Sabah ve Vatan gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

2012 yılında Milliyet'teki işine son verilen Metin Münir, yazılarına bir süre ara vermiş ancak 2015 yılından 2020'ye kadar T24'te yazmaya devam etmiştir. Münir'in "Sabah Olayı" ve "Ölümden Sonraki Hayatım" adlı iki basılı kitabı bulunmaktadır.

Metin Münir, birçok insanın hayatına yön vermiş büyük bir gazeteci, düşünür ve yazardı. Allah rahmet eylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar