1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kayıtdışı işletmeleri elektrik çarpacak, doğalgaz kavuracak

Kayıtdışı işletmeleri elektrik çarpacak, doğalgaz kavuracak

Enerji Günlüğü - Türkiye'deki tüm doğalgaz ve elektrik abonelikleri elden geçirilerek, kayıt altında olması gerektiği halde kayıtdışı çalışan...

Kayıtdışı işletmeleri elektrik çarpacak, doğalgaz kavuracak

Enerji Günlüğü - Türkiye'deki tüm doğalgaz ve elektrik abonelikleri elden geçirilerek, kayıt altında olması gerektiği halde kayıtdışı çalışan ya da kayıtdışı eleman çalıştıranlar tek tek ortaya çıkarılacak.
Star'da yer ahan habere göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Eylem Planı kapsamında, doğalgaz, elektrik ve su aboneliği alan iş yerlerinin bilgileri, TÜİK'in İşyeri Verileri Coğrafi Bilgi Sistemleri'ndeki bilgilerle karşılaştıracak. Tescilsiz olan iş yerleri tespit edilerek kayıt altına alınacak.
Eylemin tam olarak gerçekleşebilmesi için TÜİK'in iş yeri kayıtları ile Coğrafi Bilgi Sistemlerinin uyumlaştırılması bekleniyor. Bu süreçte, SGK ilk olarak tüm yurt geneline elektrik dağıtımı yapan kuruluşlardan gelen bilgileri kendi sistemlerindeki iş yeri kayıtları ile karşılaştıracak.
Çalışma kapsamında, doğalgaz dağıtım şirketlerinden gelecek veriler de değerlendirilecek.

KAYITDIŞI İŞYERLERİNE DENETİM
SGK, Türkiye genelinde elektrik dağıtımı yapan 9 kuruluştan (TEDAŞ, Kayseri ve Civarı Elektrik, Yeşilırmak Elektrik Dağıtım, Meram Elektrik Dağıtım, Uludağ Elektrik Dağıtım, Çoruh Elektrik Dağıtım, Fırat Elektrik Dağıtım, AYDEM Elektrik Dağıtım ve Başkent Elektrik Dağıtım) resmi bir yazı ile 1 Ocak 2012 tarihinden sonra ilk defa abonelik verilen iş yerlerinin bilgilerini istedi.
Söz konusu 9 kuruluştan gelen verilerden oluşan yaklaşık 185 bin iş yerinin elektrik abonelik bilgileri sorgulamaya hazır hale getirildi ve sorgulanmak üzere Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.
Sorgulamalar neticesinde gerçek kişi iş yeri abonelerinden sigortalı olması gerektiği halde tescilsiz olduğu tespit edilenlere ilişkin verilerle tüzel kişi iş yeri abonelerinden iş yerini tescil ettirmediği tespit edilenlere ilişkin veriler, il bazında tasnif edilecek ve SGK il müdürlüklerine gönderilecek. Daha sonra, yapılan tespitlerin yerinde görülerek doğrulanması için denetim birimleri çalışacak.

Önceki ve Sonraki Haberler