1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kayserigaz, gaz hatlarında kaçak kontrollerini tamamladı

Kayserigaz, gaz hatlarında kaçak kontrollerini tamamladı

Kayserigaz, yılda iki defa düzenli olarak gerçekleştirdiği doğal gaz hatlarında kaçak kontrol çalışmalarını tamamladı.

Kayserigaz, gaz hatlarında kaçak kontrollerini tamamladı

Enerji Günlüğü - Kayserigaz, yılda iki defa düzenli olarak gerçekleştirdiği doğal gaz hatlarında kaçak kontrol çalışmalarını tamamladı.

SOCAR Türkiye’nin iştiraki Kayserigaz, Kayseri halkının ve doğal gaz şebekesinin güvenliği için yılda iki defa gerçekleştirdiği şebeke gaz kaçağı kontrolü faaliyetlerini tamamladı. Kayserigaz’ın hizmet verdiği 10 ilçede toplam 5.304 kilometre doğal gaz hattı kontrol edilirken, herhangi bir gaz kaçağına rastlanmadı.    

Kayserigaz İşletme Bakım Birimi tarafından 2020 yılı programı kapsamında yürütülen doğal gaz kaçak arama faaliyetleri, ileri teknoloji ile donatılmış araçlarla yapıldı. Olası kaçakların tespiti için kullanılan özel donanımlı optik metan dedektörü (OMD) cihaz, saatte maksimum 30 kilometre hızla hareket ederek Kayserigaz’ın hizmet verdiği bölgelerde detaylı ve hassas bir ölçüm yaptı. 594 kilometre çelik hat, 3.541 kilometre polietilen ana hat ve 1.169 kilometre servis hattı olmak üzere toplam 5.304 kilometrelik doğal gaz hattı tarandı.

“GÜVENLİ GAZ KULLANIMI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYORUZ”

Kayserigaz Genel Müdürü Dinçer Akbaba, 550 bini aşkın abonenin ve ailelerinin güven ve huzur içinde doğal gaz kullanmaya devam etmesi için çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini belirterek, “Bu yıl pandemi nedeniyle aldığımız tedbirler eşliğinde kaçak kontrollerini gerçekleştiren ekiplerimizin özverili ve titiz çalışmaları sonrasında şebekemizde herhangi bir gaz kaçağının olmadığını bildirmekten memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

"KAZI ÇALIŞMALARINDAKİ HASSASİYETİN OLUMLU ETKİSİ OLDU"

Dinçer Akbaba, Kayserigaz’ın bilgisi olmadan yapılan kazı çalışmalarının yarattığı riske dikkat çekerek şunları söyledi: “Doğal gaz hatlarında herhangi bir hat hasarı ve gaz kaçağı oluşmaması için kazı yapacak kişi ya da kurumların kazı izni alması ve bizi önceden bilgilendirmesi hayati bir önem taşıyor. İzinsiz kazılar gerek bu kazıyı yapan kişiler, gerekse bölgedeki kişi ve kuruluşlar için güvenlik riski yaratıyor. Kazı yapmadan önce bize başvurduklarında, çalışmanın yapılacağı güzergah üzerinde doğal gaz şebekesini gösteren paftaları temin ediyoruz. Çalışma sırasında uymaları gereken emniyet kurallarına dair bilgi veriyoruz. Ayrıca doğal gaz hattı üzerinde yüksek tonajlı iş makinesi çalıştırılmaması konusunda gerekli uyarılarımızı yapıyoruz. Bu yıl gaz kaçağı sorunu yaşanmamasında, kazı yapan kişi ve kurumların gösterdiği hassasiyetin de önemli bir payı oldu.”

Önceki ve Sonraki Haberler