1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kazakistan: Rüzgâr ve güneşten enerji kârlı değil

Kazakistan: Rüzgâr ve güneşten enerji kârlı değil

Enerji Günlüğü - Bu yıl yedincisi yapılan, Kazakistan enerji sektörünün en önemli uluslararası organizasyonu Kazenergy-2012 Avrasya Forumu bugün başkent...

Kazakistan: Rüzgâr ve güneşten enerji kârlı değil

Enerji Günlüğü - Bu yıl yedincisi yapılan, Kazakistan enerji sektörünün en önemli uluslararası organizasyonu Kazenergy-2012 Avrasya Forumu bugün başkent Astana'da açıldı. İki gün sürecek forumun açılışında konuşan Kazakistan Başbakanı Serik Ahmetov, ülkesinin petrol ihracat kanallarını ve tüketim pazarlarını genişletme politikalarına devam edeceğini belirtti. Devam eden ekonomik belirsizliğe rağmen dünyada enerji talebinin artmaya devam edeceğini kaydeden Ahmetov, Kazakistan’ın enerji kaynaklarının ihracat yollarını ve nihai tüketim pazarlarını çeşitlendirmeye devam edeceklerini vurguladı.
Forum konuşmacılarından Kazenergy Birliği Başkanı Timur Kulibayev, alternatif enerji kaynaklarının Kazakistan’da hayata geçirilmesinin şu an için henüz erken olduğunu söyledi. Kulibayev, güneşten ve rüzgârdan enerji elde etme işlemlerinin şu an için karlı olmadığını kaydetti ve bu işlemlerin ucuzlamasının beklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Önceki ve Sonraki Haberler