1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Kenya’dan Türk jeotermal yatırımcısına davet

Kenya’dan Türk jeotermal yatırımcısına davet

Enerji Günlüğü - Jeotermalde büyük potansiyeli bulunan ve önümüzdeki dönemde geniş ölçekli enerji yatırımları yapmayı planlayan Kenya, Türk jeotermal...

Kenya’dan Türk jeotermal yatırımcısına davet

Enerji Günlüğü - Jeotermalde büyük potansiyeli bulunan ve önümüzdeki dönemde geniş ölçekli enerji yatırımları yapmayı planlayan Kenya, Türk jeotermal sektörünü yatırım yapmaya davet etti.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, Kenya’nın başkenti Nairobi’de, Kenya Enerji Bakanı Joseph Njoroge’yi ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi. Kındap ile Njoroge’nin görüşmesinde, iki ülke arasında jeotermalde işbirliği imkanları değerlendirildi. Jeotermalde büyük potansiyeli bulunan Kenya, önümüzdeki dönemde geniş ölçekli enerji yatırımları yapmayı planlıyor. 

KENYA’DAN TÜRK ŞİRKETLERİNE DAVET

JESDER Başkanı Ali Kındap, görüşmeyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Afrika'nın politik açıdan stabil, kanun ve yönetmelikler yönünden de oturmuş ülkelerinden biri olan Kenya, önümüzdeki 10 yıl içinde 5000 MW enerji yatırımı planlanmakta ve bu kapasitenin önemli kısmının yenilenebilir enerji olması düşünülmektedir. Kenya özellikle jeotermal enerji potansiyeli açısından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Kenya'da çeşitli temaslar gerçekleştirerek pek çok yerel otorite ve firma ile görüşme imkanı bulduk. Bu bağlamda Enerji Bakan Yardımcısı da bizleri kabul etti. Kendilerine Türk şirketlerinin tecrübe ve yeteneklerini anlatan bir sunum yaptık. Son derece olumlu geçen görüşmede, Sn. Bakan Yardımcısı Türk şirketlerini Kenya'da görmekten mutluluk duyacağını ve her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti.” şeklinde konuştu.

 
Önceki ve Sonraki Haberler