1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Kerkük-Yumurtalık hattına saldırı

Kerkük-Yumurtalık hattına saldırı

Enerji Günlüğü - Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nın Cizre yakınlarındaki bölümünde sabotaj sonucu patlama meydana geldi.Enerji ve Tabii Kaynaklar...

Kerkük-Yumurtalık hattına saldırı

Enerji Günlüğü - Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nın Cizre yakınlarındaki bölümünde sabotaj sonucu patlama meydana geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada "Bu sabaha karşı 01:30 sularında; Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının Şırnak ili Cizre ilçesine 5 km mesafedeki bir noktasına saldırı düzenlendi" dedi.

Bakan Yıldız, sınıra 18 km mesafedeki bir noktada teröristlerin sabotajı sonucu petrol boru hattının patlatılması üzerine hat vanaları kapatılarak fazla petrol akışının önlendiğini kaydetti.

Yıldız açıklamasında şunları ifade etti:

"Aldığımız tedbirler sonucu, saldırının ülkemiz petrol tedariği ve tüketimine bir etkisi olmadı. Önce elektrik iletim hattı, daha sonra doğalgaz boru hattı ve şimdi de petrol boru hattına yapılan saldırılar gösteriyor ki; bölücü terör örgütü aynı zamanda ülkemizin enerji nakil hatlarından kaynaklanan stratejik konumunu, dolayısıyla topyekun istikrar ve kalkınmasını da hedef almaktadır. Biz yıkılanın, yakılanın, yok edilmek istenenin yerine inşa etmeye devam edeceğiz. Biz bu tür saldırıları kınamaya cesaret edemeyenlerin, göz yumanların, terör örgütüyle arasında ast-üst ilişkisi olduğunu biliyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler