1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kıbrıs Rum yönetiminden 7. parsel açıklaması

Kıbrıs Rum yönetiminden 7. parsel açıklaması

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Eni ve Total şirketlerinin 7’inci parselden, çekildiğine ilişkin Rum basınında yer alan haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

Kıbrıs Rum yönetiminden 7. parsel açıklaması

Enerji Günlüğü - Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Eni ve Total şirketlerinin 7’inci parselden, çekildiğine ilişkin Rum basınında yer alan haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

Rum basınının Türkiye’nin sondaj gemisinin Baf’ın batı bölgesinden ayrılmış olmasına karşın, yaşanan gerginliğin İtalyan Eni ve ortağı Total şirketlerini etkilediği, bu şirketlerin 7. parsel enerji planlarında geri adım atma yoluna girdikleri iddiasını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis yalanladı. 

Bakan Lakkotripis, Eni ve Total şirketlerine 7. parselde sondaj izninin yaklaşık bir buçuk ay önce verildiğini, bir parselde sondaj için bir buçuk ila üç yıllık bir süre gerektiğini, bu sebepten ötürü sondajın Türkiye’nin eylemleri sebebiyle ertelendiği söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Lakkotripis, gelecek yıl içerisinde başka parsellerde birçok sondajın yapılması planlarının bulunduğunu vurgulayarak, yavaş yavaş ve zorlukları aşarak enerji programında adım adım ilerlediklerini de sözlerine ekledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler