1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Kiğı HES elektrik üretmeye başladı

Kiğı HES elektrik üretmeye başladı

Enerji Günlüğü - DSİ’nin Bingöl’de kurduğu Türkiye’nin 8. büyük barajı 140 MW’lık Kiğı Barajı ve HES elektrik üretmeye başladı. Santralden...

Kiğı HES elektrik üretmeye başladı

Enerji Günlüğü - DSİ’nin Bingöl’de kurduğu Türkiye’nin 8. büyük barajı 140 MW’lık Kiğı Barajı ve HES elektrik üretmeye başladı. Santralden üretilen elektrik 200 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bingöl’de inşa edilen ve kendi sınıfında Türkiye’nin 4. büyük barajı olan Kiğı Barajı’nda elektrik üretimine başlandı. Baraj ile ülke ekonomisine yıllık 300 milyon liralık katkı sağlanacak. 

Kiğı Barajı ve HES projesi Bingöl’ün Kiğı ilçesinin 12 km kuzeydoğusunda Peri Suyu üzerinde inşa edildi. Baraj 22,5 milyon metreküplük gövde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edildi. Baraj 175 metre yüksekliğiyle Türkiye’de kendi sınıfında 4. sırada, bütün barajlar içinde ise 8. sırada yer alıyor. 

YILDA 450 MİLYON KWh ELEKTRİK ÜRETİYOR

Enerji maksatlı olarak inşa edilen Kiğı Barajı, 140 MW kurulu gücüne sahip ve yılda 450 milyon kilowatt.saat enerji üretim kapasitesi bulunuyor. Ürettiği enerji ile 200 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek olan baraj 2017 fiyatlarıyla 2,4 milyar lira yatırım bedeli ile inşa edildi. 

Bu barajın yapımına 1998 yılında başlandığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Yıllardır hasretle beklenen bu barajın yapımına hız verdik. Terör örgütü tarafından da sıkça saldırıya uğrayan bu projemizi çalışanlarımızın özverisiyle bitirdik. Daha önce su tutma işlemini gerçekleştirdiğimiz bu barajımızda şimdi ise elektrik üretimine başladık” diye konuştu.

 
Önceki ve Sonraki Haberler