1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Kındap: Jeotermalde en büyük sorun rezervuar yönetiminde

Kındap: Jeotermalde en büyük sorun rezervuar yönetiminde

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap, jeotermal sektöründe en büyük sorunun rezervuar yönetiminde...

Kındap: Jeotermalde en büyük sorun rezervuar yönetiminde

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap, jeotermal sektöründe en büyük sorunun rezervuar yönetiminde yaşandığını söyledi.

15-16 Haziran tarihleri arasında İTÜ Maden Fakültesi İhsan Ketin Konferans Salonu’nda gerçekleşen 27. İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Semineri ve Sergisi’nde konuşan Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap,  “Sektörde en büyük sorun rezervuar yönetiminde yaşanıyor. Bu alanda yönetimin doğru yapılamaması sürdürülebilirliği ve doğal olarak da verimliliği olumsuz etkiliyor. Bilimselliği sağlayabilmek biz Zorlu Enerji olarak üniversite iş birliklerine büyük önem veriyor, bu alanda öncü bir rol üstleniyoruz. İşlettiğimiz tüm sahalarda bir üniversite ile iş birliği içindeyiz. Önümüzdeki dönem için planladığımız yatırımlarımızda da bu iş birliklerine devam edeceğiz.” dedi. 

JEOTERMALDE SÜRDÜRÜLEBİLİR VE DENGELİ BÜYÜME ÖNEMLİ

Jeotermal Rezervuar Yönetimi Paneli’nde konuşan Kındap, “Türkiye’de jeotermal enerji sektörü oldukça hızlı büyüyor. Ülkemizin şu anda jeotermalde 860 MW olan kurulu gücünün, 2020 yılında planlanan yatırımların da hayata geçmesiyle birlikte 1500 MW’a ulaşması bekleniyor. Yaşanan bu hızlı gelişmede önemli olan sürdürülebilir ve dengeli büyümeyi sağlayabilmek” dedi.

Jeotermal enerji santrallerinin baz santral olarak çalışabildiğini belirten Kındap, “Baz enerji üretim kaynağı olarak kullanabiliyor olması jeotermal enerjiyi, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından ayırıyor. Jeotermalde 1500 MW’lık bir kurulu güç, rüzgarda 4500 MW, güneş enerjisinde ise 8-9 bin MW kurulu güce eşdeğer” açıklamasında bulundu.

Hali hazırda 3 jeotermal enerji santralinin yatırımcısı olan Zorlu Enerji, 165 MW kurulu güce sahip olacak Kızıldere III santralini de yılsonuna kadar devreye alarak toplam kurulu gücünü 300 MW üzerine taşımayı hedefliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler