1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Kırgızistan`da elektrikte yüzde 21 kayıp

Kırgızistan`da elektrikte yüzde 21 kayıp

Enerji Günlüğü - Kırgızistan’da elektrik üretiminde her yıl 3 milyar kW enerji teknik kayba uğruyor. Bu miktar toplam üretimin yüzde 21 oranını oluşturuyor....

Kırgızistan`da elektrikte yüzde 21 kayıp

Enerji Günlüğü - Kırgızistan’da elektrik üretiminde her yıl 3 milyar kW enerji teknik kayba uğruyor. Bu miktar toplam üretimin yüzde 21 oranını oluşturuyor. Kırgızistan Ekonomi Bakanı Temir Sariyev, yıllık elektrik üretiminden 3 milyar kilowatt enerjinin kayba uğratıldığını söyledi. Bu miktarın yıl içinde üretilen toplam elektrik enerjisinin yüzde 21 oranını oluşturduğunu kaydeden Bakan Sariyev, kaybın değeri ise 4 milyar 500 milyon Som (94 milyon ABD doları) olduğunu açıkladı.

Enerji Bakanı Avtandil Kalmanbetov ise, 2012 yılı içinde elektrik kaybının yüzde 36’dan 21’lik orana indiğini açıkladı. Bakan Kalmanbetov, tüketicinin elektriğe olan borcunun ise 1 milyar 600 bin Som (223 bin ABD doları) olduğunu kaydetti. Kırgızistan her yıl 14 milyar kilowatt saat elektrik enerjisini üretmekte.  2006 yılında elektrik kaybı yüzde 40 oranına kadar yükselmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler