1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Kirletici kömür santrallerinin çevre muafiyetleri fiilen devam ediyor

Kirletici kömür santrallerinin çevre muafiyetleri fiilen devam ediyor

Çevre yatırımlarını tamamlamayan kömürlü termik santrallerin havayı ve suyu kirletmeye devam etmemesi için yürütülen kampanya kapsamında toplanan 107 bini aşkın imza toplandı ve yetkililere teslim edildi.

Kirletici kömür santrallerinin çevre muafiyetleri fiilen devam ediyor

Enerji Günlüğü - Çevre yatırımlarını tamamlamayan kömürlü termik santrallerin havayı ve suyu kirletmeye devam etmemesi için yürütülen kampanya kapsamında toplanan 107 bini aşkın imza toplandı ve yetkililere teslim edildi.

Yakın zamanda açıkladıkları bir raporla, 2020 yılının başında kapatılarak altı ay sonra yeniden açılan kömürlü termik santrallerin hala çevre yatırımlarını tamamlamadan geçici izinlerle çalışmaya devam ettiğini ortaya koyan İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği, kömürlü termik santrallerin filtresiz çalışmaması için atılan 107 bin 139 imzayı parti yöneticileri, grup başkan vekilleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine teslim etti. 

Bunun için yürütülen #izinvermeyin kampanyası TEMA Zonguldak Temsilciliği, Yaşanabilir Zonguldak Platformu, Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu Elbistan, Muğla Çevre Platformu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Salihli Çevre Derneği ve Temiz Hava Hakkı Platformu tarafından başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a seslenen imza kampanyası, 'çevre yatırımlarını tamamlamayan kömürlü termik santrallerin havayı ve suyu kirletmeye devam etmemesi için çalışmalarına #izinvermeyin' talebinde bulunuyor.

VETO EDİLEN YASA FİİLEN YÜRÜRLÜKTE

2019 yılında, özelleştirilmiş kömürlü termik santrallerine çevre mevzuatına uymaları için yapılması gereken yatırımlardan muafiyet getiren yasa tasarısı #temizhavahaktır diyen binlerce kişinin tepkisi sonucu Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmişti.

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği tarafından hazırlanan raporda öne çıkan bulgular ise bu yasa tasarısının fiilen uygulanıyor olduğunu ortaya koyuyor:

- Özelleştirilen 13 kömürlü termik santral 1 Ocak 2020 ve öncesinde olduğu gibi çevreyi kirletmeye devam etmektedir ve hala çevre mevzuatına uyumsuzdur.

- Tesislerin tamamı toksik atıklarını vahşi depolama yöntemi ile depolamaya devam etmektedir.

- 2020’nin başından beri 1 yıl içerisinde çevre izni alamadığı için Geçici Faaliyet Belgesi iptal edilen tesisler tekrar Geçici Faaliyet Belgesi’ne başvurarak 1 yıl daha faaliyet sürelerini uzatmışlardır.

Önceki ve Sonraki Haberler