1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kış kapıda, pay ölçer belirsiz

Kış kapıda, pay ölçer belirsiz

Enerji Günlüğü - Merkezi sistem kullanan apartmanlar Mayıs 2012 tarihinden itibaren artık pay ölçer taktırmak zorunda. Aslında pay ölçerin taktırılması...

Kış kapıda, pay ölçer belirsiz

Enerji Günlüğü - Merkezi sistem kullanan apartmanlar Mayıs 2012 tarihinden itibaren artık pay ölçer taktırmak zorunda. Aslında pay ölçerin taktırılması için süre mayıs ayında bitti. Ancak sistemi kurdurmayan yönetici için açık bir cezai uygulama yok. Kış yaklaşırken merkezi sistemle ısınan konutlarda pay ölçer tartışması da başladı. Şu anda konutlarda mülk sahiplerinin yöneticilere, “Pay ölçeri taktırmadığın için suç duyurusunda bulunacağım, aidatımı da ödemeyeceğim”, yöneticilerin ise mülk sahiplerine, “Aidatı ödemezsen suç duyurusunda bulunurum” şeklinde restleştiği belirtildi. Enerji Bakanlığı yetkilileri, “Pay ölçeri taktırmanın maliyeti daire başına ortalama 200-300 lira. Bazı mülk sahipleri pay ölçerin bir an önce takılmasını istiyor. Yönetici ‘taktıracağım’ demesine karşılık bu sefer bazı mülk sahipleri aidatını ödemiyor” dediler. Yetkililer, taktırmayan yöneticiye de ancak kabahatlar kanunu çerçevesinde kanuna uymadığı gerekçesiyle bir ceza verilebileceğini, buna da mahkemenin karar verebileceğini söylediler.

1.8 MİLYON DAİRE VAR
Enerji Verimliliği Kanunu ve yönetmelik uyarınca, merkezi sistemle ısınan tüm binaların, dairelere takılacak pay ölçer sistemine geçmesi gerekiyordu. Sistemle, konutta ne kadar doğalgaz yakılmışsa o kadar bedel ödeniyor. Türkiye ’de 1.8 milyon daire, merkezi sistemle ısınırken, pay ölçer, bu dairelerdeki 10 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler