1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. KKTC`de enerji depolama bölgesine tepki

KKTC`de enerji depolama bölgesine tepki

Enerji Günlüğü - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi, ülkenin herhangi bir yerine petrol dolum...

KKTC`de enerji depolama bölgesine tepki

Enerji Günlüğü - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi, ülkenin herhangi bir yerine petrol dolum tesisi istemediklerini yineleyerek, Kalecik Bölgesinde “Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi” ilan eden Bakanlar Kurulu kararının geri çekilmesini istedi. İnisiyatif yetkilileri, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nde düzenlediği basın toplantısında, petrol dolum tesisi gibi kirli sanayi tesisi yapılmasına karşı her türlü tedbiri almaya hazır olduklarını vurguladı.
İnisiyatif üyesi Tabipler Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu basın toplantısında yaptığı konuşmasında Petrol dolum Tesisi ile ilgili tartışmalara işaret ederek  “Toplumu bu konu ile geriyor ve yoruyoruz” dedi. Köroğlu, hükümeti “ne düşündüğünü” açıklamaya çağırdı. İskele Kurumsallaşma Platformu Dönem Başkanı Hüseyin Öztörel, hükümetin siyasi kaygılarından dolayı petrol dolum tesisinden vazgeçmediğini iddia etti. Öztörel, “Platform 27 sivil dolum örgütü il bu direnişin yanında olacaktır” dedi. Öztörel ayrıca İskele Atatürk Kültür Merkezi’nde 11 Eylül Salı günü saat 19.30’da halka açık bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini açıkladı.
Kıbrıs Türk Otelciler Birliğini temsilen Ayşe Dönmezer tarafından okunan basın bildirinde ise Petrol dolum Tesisinin “Başta ülkenin Anayasası’na, Turizm Gelişim Yasası’na, Çevre Yasası’na, ülkenin fiziki yapısına ve öncelikli sektörler olan turizm ve eğitim odaklı hedeflerine ve keza halkın beklentilerine ve ortaya koyduğu iradeye tamamen aykırı” olduğu savunuldu. Kirli sanayi yatırımlarının, KKTC’nin “mukayeseli üstünlüğünü kaybetmek anlamına” geldiği ifade edilen açıklamada,  Kalecik’te Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi ilan edilmesinin Petrol dolum tesisi inşa edilmesine kılıf uydurmak anlamına geldiği kaydedildi. Açıklamada, “Ülkemize ve insanımıza bugün veya yarın doğrudan veya dolaylı olarak zarar verecek her türlü girişimin karşısında olacağımızı, toplumumuzla birlikte ortaya koyduğumuz iradenin ve hassasiyetin sarsılmayacağını ve gereken her türlü tedbiri almakta tereddüt etmeyeceğimizi  kamuoyuna bildiririz” denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler