1. HABERLER

  2. ETKİNLİKLER

  3. Koç: En büyük organik yatırım döneminden geçiyoruz

Koç: En büyük organik yatırım döneminden geçiyoruz

Enerji Günlüğü - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç,en büyük organik yatırım döneminden geçtiklerini söyledi.Koç Holding’in 50’inci...

Koç: En büyük organik yatırım döneminden geçiyoruz

Enerji Günlüğü - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç,en büyük organik yatırım döneminden geçtiklerini söyledi.

Koç Holding’in 50’inci Olağan Genel Kurul Toplantısı, 2 Nisan Çarşamba günü Nakkaştepe’deki merkezinde gerçekleştirildi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Topluluğu’nun kuruluşunun 88’nci yılında tarihinin en büyük organik yatırım döneminden geçtiğini vurgulayarak, “Çalışanlarımız ve iş ortaklarımızla ülkemize kattığımız değeri her geçen gün artırabilmiş olmaktan ve 50’inci Genel Kurulumuzda sizlerle bu neticeleri paylaşıyor olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

Koç Holding’in 50.Olağan Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Topluluğu’nun 88 yıldır başarılı ve öncü çizgisini sürdürdüğünü belirterek, “Geçmişimizden aldığımız güç ile, tüm iş ortaklarımızla birlikte yarınımızı inşa ediyor; uzun soluklu hedeflerimize, yatırımlarımıza ve istihdam yaratmaya devam ediyoruz. Tarihimizin en büyük organik yatırım döneminden geçerken, ülkemiz için çalışmaktan, değer yaratmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

Genel Kurul’da Koç Holding’in yatırımcıları, pay sahipleri, iş ortakları ve çalışanlarına seslenen Mustafa V.Koç, Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşu Koç Holding’in bu yıl 50. Genel Kurul’unu yaptığını vurgulayarak, “50 yıldır aralıksız olarak genel kurul toplantılarımızda hissedarlarımızla bir araya geliyoruz. Yarım asırdır başarılı stratejiler, verimli operasyonel beceriler, sağlam bir bilanço ve etkin risk yönetimimizle sürdürülebilir bir iș modelini yürütmenin ve ülkemize sağladığımız katkının haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

2013 YILINI YİNE BAŞARILI BİR ŞEKİLDE KAPATTIK

Genel Kurul’daki konuşmasında 2013 yılını ve dünyadaki ekonomik gelişmeleri değerlendiren Mustafa V. Koç, FED’in Mayıs ayında açıkladığı yeni kararları neticesinde finansal piyasalarda yatırımcıların pozisyonlarını yeniden belirlediğini, şimdiye kadar yüklü miktarlarda yabancı yatırım çeken gelișmekte olan ülkelerin cazibesinin kısmen azaldığını, yatırımcıların daha önceleri uzak durdukları gelişmiş ülke varlıklarına geri dönmeye bașladıklarının gözlendiğini kaydetti. Bol ve ucuz global likidite ortamında çok yüklü miktarda yabancı portföy yatırımı çeken Türkiye’nin de bu gelişmelerden oldukça etkilendiğini aktaran Mustafa V. Koç, “Her sektör bu yeni konjonktürden farklı etkilense de toplam netice değerlendirildiğinde Koç Topluluğu olarak 2013 yılını yine de başarılı bir șekilde kapattık” dedi.

GÜVENİLİR VE İNANILIR EN ÖNEMLİ ADRESLER ARASINDAYIZ

Konuşmasında geçtiğimiz yıl uluslararası kredi derecelendirme kurulușları S&P ve Moodys’in Koç Holding’in uzun vadeli kurumsal kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ olarak belirlediğini hatırlatan Mustafa V.Koç, “Gururla görüyoruz ki Koç Topluluğu, uluslararası finansal piyasaların Türkiye için güvendiği ve inandığı en önemli adreslerdendir” dedi. 2013 yılında Koç Holding’in halka açık hisselerinin yabancı yatırımcılardaki kısmının borsa ortalamasının da üzerinde, %78 seviyelerinde seyrettiğini belirten Mustafa V. Koç, Borsa İstanbul Bileșik 30 Endeksi’nin (BİST 30) ortalama değerinin, önceki yılın ortalamasına göre %23, Koç Holding’in ortalama piyasa değerinin ise %39 yükseldiğini kaydetti. Mustafa V. Koç, BİST’deki holding șirketlerinin net aktif değerlerine ortalama %34 iskonto ile ișlem gördüğünü, Koç Holding için bu oranın sadece % 3 olduğuna da dikkat çekti.

TÜM DÜNYAYA ÖRNEK BİR TÜRK ŞİRKETİYİZ

Mustafa V. Koç, Koç Topluluğu şirketleri için rekabetçi olabilmenin; uzun vadeli stratejilere odaklanmak, riskleri etkin şekilde yönetirken, tüm paydașların çıkarlarını korumayı hedeflemek ve stratejileri sürdürülebilir büyüme hedefleri çerçevesinde şekillendirebilmekle mümkün olabileceğini kaydetti. Uzun vadeli ve stratejik bakıș açısıyla șirketlerin yeni ürünlere, markalara ve Ar-Ge faaliyetlerine yaptıkları yatırımların hız kesmeden devam ettiğini ifade eden Mustafa V. Koç, şirketlerin yurt içinde ve yurt dıșında aldıkları ödüllerin kendilerini mutlu ettiğini, çıtayı her sene daha yukarılara çekerek kendileriyle yarıştıklarını söyledi. Bu yüksek performansı korumak için operasyonları destekleyecek sağlam bir bilanço, güçlü nakit akıșı ve etkin risk yönetiminin, sürdürülebilir bir iș modelinin 'olmazsa olmazları' olduğunu dile getiren Mustafa V. Koç, sağlam mali yapı için de güçlü bir ortaklık yapısı ve yönetim takımı gerektiğini vurguladı.

Mustafa V. Koç, “Bunun için de kurumsal altyapının doğru kurgulanm sı, șeffaflık, eșitlik, hesap verebilirlik ve sorumlulukların organizasyona entegre edilmesi önemli așamalardır” dedi. Mustafa V. Koç, bu yönetim anlayışının Koç Topluluğu'nu bugün enerji, otomotiv, savuma sanayi, dayanıklı tüketim, turizm, gıda, perakande ve bankacılık iş kollarında lider olarak büyük değer yaratan bir holding yapısına taşıdığını belirterek, “Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada da örnek bir Türk șirketi olarak ülkemizin değerlerini dünyaya da tanıtan önemli bir oyuncu haline getirmiştir” dedi.

SOSYAL SORUMLULUK, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN EN TEMEL ARACI

Koç Topluluğu’nun, kurucusu Vehbi Koç’un “Ülkem varsa ben de varım” düstüru ile Türkiye’de özel sektörün gerçekleștirdiği toplumsal yatırımların ve stratejik hayırseverliğin öncüsü olduğunu hatırlatan Mustafa V. Koç,sosyal sorumluluğun sürdürülebilirliğin en temel aracı olarak konumlandırdıklarını söyledi. Koç Topluluğu’nda toplumsal yatırımların; bütünsel, uzun vadeli ve stratejik bir bakıș açısı ile oluşturulduğunu kaydeden Mustafa V. Koç, “Gerek ayırdığı kaynaklarla Avrupa'nın en büyük vakıflarından biri haline gelen Vehbi Koç Vakfı aracılığıyla yürüttüğümüz yatırımlarımız, gerekse çalıșanlarımız ve bayilerimizin gücüyle hayata geçirdiğimiz Meslek Lisesi Memleket Meselesi ve Ülkem İçin projelerimizin ülkemiz için uzun soluklu ve kalıcı çözümler yaratmasını memnuniyetle izliyoruz” dedi.

2013 YILI SONUÇLARI

Genel Kurul’da Koç Holding Yönetim Kurulu adına, 31 Aralık 2013 tarihinde sona eren mali yıla ilişkin temel tespit ve değerlendirmelerini paylaşan Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Koç Topluluğu olarak 2013 yılında, hem yurt içinde hem yurt dıșında gelișen zorluklara rağmen başarılı sonuçlara ulaştıklarını söyledi. Durak, konsolide cirolarının 66,2 milyar TL olarak gerçekleșirken, azınlık payı sonrası net dönem kârının ise %15 artıșla 2,7 milyar TL seviyesine yükseldiğini kaydetti.

2013’te yurt içi ve yurt dıșındaki değişken makroekonomik konjonktüre rağmen büyüme odaklı büyük çaplı yatırımları planladıkları şekilde gerçekleştirdiklerini vurgulayan Turgay Durak, “Toplam 6,4 milyar TL rekor kombine yatırım yaptık. Yeni ürün ve tesis yatırımlarımıza ek olarak, şirketlerimizin global bazda rekabetçi avantajlarını artırmak amacıyla teknolojiye ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla öncü rolümüzü sürdürmek, en önemli önceliklerimizden biri. Bu kapsamda bu yıl da Ar-Ge yatırımları ve patent geliștirme konusundaki liderliğimizi geliştirdik” dedi.

CARİ AÇIĞA YILLIK YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLAR POZİTİF KATKI

Kaydedilen güçlü büyümeyle, sektörlerdeki yurtiçi ve yurt dıșı liderlik pozisyonlarını daha da pekiştirdiklerini kaydeden Turgay Durak, bu yıl da enerji sektöründe petrol ve LPG’de açık ara üstünlüklerini koruduklarını ifade etti. Tüpraş’ın 2.7 milyar dolar maliyete sahip Fuel Oil Dönüşüm Projesi için, 2013 yılında önemli aşama kat edildiğini ve projenin yaklaşık yüzde 92’sinin tamamlandığını aktaran Turgay Durak, “Fuel Oil Dönüşüm projesinin 2014 yılı sonunda devreye girmesi ile cari açığa yıllık yaklaşık 1 milyar dolar pozitif katkı sağlamayı bekliyoruz” dedi.

YATIRIMLARA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYORUZ

Türkiye’de otomotiv pazarındaki liderliklerini %24,5 pazar payı ile koruduklarını belirten Turgay Durak, Ford Otosan’ın %12,8 pay ile toplam otomotiv pazarında liderliğini korurken, Tofaș’ın%11,2 ile yılı 4’üncü sırada kapattığını söyledi. Ford Otosan’ın Türk otomotiv endüstrisinin en büyük mühendislik merkezinin temelini attığını kaydeden Turgay Durak, 1.300 mühendisin çalışacağı yeni merkezin 2014 yılının ilk yarısında devreye gireceğini söyledi.

Otokar’ın, dünyanın en büyük ticari araç üreticilerinden Çinli Foton firması ile girdiği işbirliği sonucunda “Atlas” kamyonunu piyasaya çıkardığını aktaran Turgay Durak, “RMK Marine șirketimiz, sahil güvenlik gemileri TCSG Dost, TCSG Umut ve TCSG Güven’i 2013 yılı içerisinde törenle teslim etti. Projenin son gemisi olan TCSG Yașam, 2014 yılı içerisinde teslim edilecektir” dedi. Arçelik’in, yurt dıșında artırdığı pazar paylarıyla markasını Batı Avrupa pazarında 2’nciliğe tașıdığını ve böylece tüm Avrupa pazarında 3’üncü büyük șirket olduğunu aktaran Turgay Durak, Yapı Kredi Bankası’nın, bu yıl da kredi kartı alanındaki 24 yıllık liderliğini sürdürdüğünü aktardı.

KOÇ HOLDİNG’İN YENİ YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ

Öte yandan Koç Holding 50. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yönetim kurulu üyeleri seçimi de yapıldı. Bu doğrultuda belirlenen yeni yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluşmaktadır:

Rahmi M. Koç – Şeref Başkanı

Mustafa V. Koç – Yönetim Kurulu Başkanı

Temel Atay – Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Ömer M. Koç – Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Semahat Arsel – Üye

İnan Kıraç – Üye

Ali Y. Koç – Üye

Dr. Bülent Bulgurlu – Üye

Prof. Dr. John H. McArthur – Üye

Prof. Dr. Heinrich V. Pierer – Üye

Muharrem Hilmi Kayhan – Bağımsız Üye

Kutsan Çelebican – Bağımsız Üye

Sanford I. Weill – Bağımsız Üye

Peter Denis Sutherland – Bağımsız Üye

Kwok King Victor Fung – Bağımsız Üye

Önceki ve Sonraki Haberler