1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Koç Holding de 'rüzgâra kapıldı' Süloğlu RES'i satın aldı

Koç Holding de 'rüzgâra kapıldı' Süloğlu RES'i satın aldı

Koç Holding iştiraki Entek Elektrik’in Edirne’deki 60 MW’lık Süloğlu Rüzgâr Santrali’ni satın alma işlemleri tamamlandı.

Koç Holding de 'rüzgâra kapıldı' Süloğlu RES'i satın aldı

Enerji Günlüğü - Koç Holding iştiraki Entek Elektrik’in Edirne’deki 60 MW’lık Süloğlu Rüzgâr Santrali’ni satın alma işlemleri tamamlandı. 

Koç Holding elektrik üretim sektöründeki şirketi Entek Elektrik’in Trakya’daki 60 MW kurulu güce sahip Süloğlu Rüzgâr Santrali’nin Alman Steag şirketinden satın alma işlemleri Hisse Alım Sözleşmesi'nin imzalanması, Rekabet Kurumu onayı ve EPDK'ya işlem bildiriminin ardından tamamlandı. Entek, Süloğlu Rüzgâr Santrali'ne yapmış olduğu yatırımla birlikte ilk rüzgâr enerjisi santraline de kavuşmuş oldu. 

“ENTEK PORTFÖYÜNÜ GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR”

Hisse devri yöntemi ile satın alınan Edirne'deki rüzgâr santralinin, Koç Topluluğu'nun sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyüme stratejisinin önemli bir adımı olduğuna dikkat çeken Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, "Entek, yenilenebilir enerjide öncü şirket olma vizyonuyla, portföyünü güçlendirmeye devam ediyor. 2017 yılında yapılan en büyük özelleştirme ihalesini kazanarak Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerini portföyümüze kattığımızda vizyonumuzu ve ülkemizin geleceğine olan inancımızı ortaya koymuştuk. Entek'in uzun dönemli büyüme stratejisine paralel olarak yapmış olduğu rüzgâr santrali yatırımının, şirketin üretim portföyüne katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi. 

“RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜNDEKİ YERİMİZİ ALIYORUZ”

Entek Elektrik Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya ise yaptığı açıklamada, "Toplam 60 MW kurulu gücü olan Süloğlu Rüzgâr Santrali'nin satın alınmasıyla birlikte rüzgâr enerjisi sektöründeki yerimizi alıyoruz. Bu santralimiz ile birlikte toplam kurulu gücümüz 437 MW'a, yenilenebilir enerjide toplam kurulu gücümüz ise 325 MW'a ulaştı. Önümüzdeki dönemde de kaynak çeşitliliği açısından dengeli bir üretim portföyüne ulaşmayı gözeterek yatırımlarımıza devam etmeyi planlamaktayız" ifadelerini kullandı. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler