1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Koç Holding`in net kârı 2.7 milyar TL

Koç Holding`in net kârı 2.7 milyar TL

Enerji Günlüğü - İştirakleri arasında Tüpraş, Opet, Aygaz, AES Entek gibi büyük enerji firmalarının da bulunduğu Koç Holding, 2014 yılında...

Koç Holding`in net kârı 2.7 milyar TL

Enerji Günlüğü - İştirakleri arasında Tüpraş, Opet, Aygaz, AES Entek gibi büyük enerji firmalarının da bulunduğu Koç Holding, 2014 yılında 2.7 milyar TL net kâr elde ettiğini açıkladı.

Koç Holding 2014 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Topluluğuun toplam konsolide satış gelirleri 68,6 milyar TL olurken, ana ortaklığa ait net dönem kârı ise 2,7 milyar TL oldu.

2014 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Turgay Durak, topluluğun 2014 yılını tarihimizin en büyük yatırım dönemi olarak niteledi. 2014’te toplam kombine 7,6 milyar TL tutarında rekor bir yatırıma imza attıklarını kaydeden Durak, "Son 3 yılda gerçekleştirdiğimiz toplam yatırım rakamı ise 19 milyar TL’ye ulaştı" dedi.

Koç Topluluğu olarak Türkiye’nin uzun vadeli büyüme potansiyeline inandıklarını vurgulayan Turgay Durak "2015 yılı yeni yatırımlarımızın meyvelerini alacağımız bir yıl olacak. Yeni yatırım projeleri geliştirmekten de geri durmayacağız. Özellikle yurt dışında büyüme hedefine yönelik çalışmalara, yeni ürün, marka, Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarına topyekün devam edeceğiz" dedi.

Koç Topluluğu’nun 2014’te gerçekleştirdiği yatırımlara ilişkin detaylı bilgiler de veren Turgay Durak şunları söyledi:

- 2014’te enerji sektöründe liderliğimizi sürdürürken, Türk özel sektörünün tek kalemde gerçekleştirdiği en yüksek sanayi yatırımı olan 3 milyar dolar’lık Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin açılışını gerçekleştirdik. Bu yatırım ile ülkemizin enerji ithalatını da yıllık net 1 milyar dolar azaltmayı hedefliyoruz.

- Enerji ve akaryakıt sektörlerinde ilk ve tek olan Tüpraş Ar-Ge Merkezi kampüsü de 2014 yılı başında faaliyete geçti.

- Opet, sektöründe pazar payını en çok artıran şirket olarak bu yıl da 2’nciliğini korudu.

- Aygaz Grubu, Aygaz-Mogaz-Lipet markalarıyla sektörde açık ara liderilğini sürdürdü.

- Demir Export, iş güvenliği standartlarının en üst seviyelerde tutulduğu ‘tam mekanize’ Soma Eynez yeraltı kömür madeni yatırımlarını 2015’te üretime geçecek şekilde tamamladı.

- AES’in AES Entek’te sahip olduğu hisselerin Koç Holding ve Aygaz tarafından satın alınması yönünde karar verildi. AES Entek işlemi tamamlandı.

- Türk otomotiv sektörünün kuruluşundaki öncü rolümüzü, ülkemizi küresel ölçekte güçlü bir şekilde temsil ederek devam ettiriyoruz. Ford Otosan’ın geliştirdiği yeni Courier’in üretimi için Gölcük’teki ikinci fabrikamızın açılışını gerçekleştirdik. Böylece toplam kapasite 415 bin araca çıktı. Ayrıca Kocaeli fabrikasında üretilmekte olan Transit’lerin yeni modelleri devreye girdi. Böylece şirketimiz 1,4 milyar dolarlık yeni model ve fabrika yatırımlarını tamamlamış oldu.

- Türk otomotiv endüstrisinin en büyük Ar-Ge merkezi Ford Otosan bünyesinde devreye girdi.

- Tofaş, Kuzey Amerika ve Kanada’ya Doblo ihracatına başladı. 2015’in ikinci yarısında üretimine başlanacak yeni B Sedan otomobil projesi için yatırım devam ediyor.

- 2016’da devreye alınacak biri hatchback diğeri station wagon C segmentindeki iki yeni binek otomobil projesine daha imza atıldı. Bu araçlarla birlikte Tofaş’ın toplam yatırım tutarı 1.4 milyar dolara ulaşıyor.

- Otokoç Otomotiv, 30 bine ulaşan araç parkıyla Asya, Avrupa ve Afrika Bölgesi’nde 2’nci büyük Avis lisansiyesi konumunda. 2014’te Kazakistan faaliyetlerine başladı. Günlük araç kiralama işinde Avis markasıyla birinci, Budget markasıyla ikinci sırada yer alıyor.

- Otokar, Altay ana muharebe tankı projesinde de takvime uygun olarak testler devam etti ve son iki prototipin imalatları tamamlandı.

- RMK Marine, dört adet sahil güvenlik gemisi projesini başarıyla tamamladı.

- 60’ıncı yılını kutlayan TürkTraktör Adapazarı Erenler’de açılan yeni fabrikası ile Avrupa’nın en büyük traktör tesislerinden biri oldu. TürkTraktör yurt içi piyasada yaklaşık yüzde 50 pazar payına sahip olmanın yanı sıra ihracat faaliyeti yürüttüğü 130’u aşkın ülke ile uluslararası bir oyuncu konumunda.

- Romanya’da Arctic, Güney Afrika’da Defy markalarıyla açık ara pazar lideri olan Arçelik, global markası Beko ile Avrupa’nın ikinci büyük markası, İngiltere’de beyaz eşya pazarının lider markası, Polonya ve Fransa’da solo beyaz eşya pazarının birincisi, Almanya’da son 5 yılda Pazar payını iki katından fazla artırarak pazarın en hızlı büyüyen markası olma başarasıyla gururlandırıyor. Arçelik’in Tayland’da 100 milyon dolarlık yatırım ile yapacağı buzdolabı fabrikasının inşaatına da 2015’in Ocak ayında başladı.

- 70’inci yılını kutlayan Yapı Kredi Bankası şube sayısını 1000’in üzerine, ATM sayısını ise 3.600’e çıkardı. Bankamız bu yıl da kredi kartı alanındaki 24 yıllık liderliğini pekiştirdi.

- Pazarının açık ara lideri Koçtaş, dört yeni mağaza açarak toplam mağaza sayısını 43’e yükseltti.

- Tat Gıda, “Odaklı Büyüme Stratejisi” çerçevesinde Harranova Tarım ve Maret operasyonlarından çekildi. Süt ürünleri portföyünü, Ege’nin peynir konusunda uzmanlaşmış işletmesi Moova’nın tesisini satın alarak güçlendirdi.

- Setur Marinaları, Kalamış ve Fenerbahçe marinalarının işletme haklarını 30 seneliğine kazandı. Ayrıca Marintürk Grubu’ndan biri İstanbul’da, ikisi Göcek’te olmak üzere üç marinanın satın alınmasına ilişkin sözleşme imzalandı; Rekabet Kurumu’nun kararını bekliyoruz.

- Divan Grubu altı yeni projeye imza attı ve toplam otel sayısını 18’e yükseltti.

Önceki ve Sonraki Haberler