1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Koç Rektörü İnan: Yenilenebilir kaçınılmaz

Koç Rektörü İnan: Yenilenebilir kaçınılmaz

Enerji Günlüğü - Bereket Enerji Güneş Paneli Fabrikası'nı ziyaret eden Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, Türkiye’nin yenilenebilir...

Koç Rektörü İnan: Yenilenebilir kaçınılmaz

Enerji Günlüğü - Bereket Enerji Güneş Paneli Fabrikası'nı ziyaret eden Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmesinin kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu söyledi. 

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran S. İnan, Denizli’de Bereket Enerji Grubu’nu ziyaret etti. Kendi bünyesinde bir enerji araştırma merkezini de barındıran Koç Üniversitesi’nin, bu alandaki gelişmeleri yakından izlediğini belirten Rektör İnan, Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Yağlı tarafından ağırlandı. Prof. Dr. İnan, daha sonra Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde Parla markasıyla güneş paneli üreten fabrikayı ziyaret etti. 

Üretim bantlarında Bereket Enerji Güneş Grubu Genel Koordinatörü Ahmet Cemal Baflı ve Tedarik-Lojistik Yönetmeni Gamze Akgün’den bilgi alan Prof. Dr. Umran İnan, gezinin sonunda şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Tüm dünyada güneş enerjisine karşı büyük bir sempati var. Fosil yakıtlar dünyamızı ve havamızı kirletiyor. Ayrıca gelecekte bu kaynakların tükenebileceği de hesap ediliyor. Bu yüzden yenilenebilir enerji kaynakları çok büyük önem kazandı. Bu kaynaklardan güneş enerjisi son dönemlerde ön plana çıktı. Gözlemlediğim kadarıyla resmi ve özel kurumların dışında bireyler bile bu konuda araştırma yapıyor, (evimin çatısına panel koyarak kendi enerjimi üretebilir miyim) diye düşünüyor.” 

Dünya haritalarına bakıldığında Türkiye’nin güneş potansiyelinin çok yüksek olduğunun rahatlıkla görülebileceğini ifade eden Prof. Dr. İnan, “Bereket Enerji, bu gelişmeleri önceden görmüş ve panel imalatına girmiş. Şimdi de panelin hücresini imal etmek için start vermişler. Bu gibi örnek girişimlerin Türkiye’de daha da çoğalması gerek” diye konuştu. 

ENERJİ FATURASINI AŞAĞI ÇEKMEK İÇİN

Türkiye’nin cari açığında önemli bir yer tutan petrol ve doğalgaz faturasını yenilenebilir enerji kaynaklarını en iyi şekilde sonuna kadar değerlendirerek aşağı çekebileceğini anlatan İnan, “Hem havayı kirletmeyeceksiniz, hem yenilebilir kaynakları ekonomiye kazandıracaksınız. İşte temiz bir dünya için en güzel formül budur” ifadelerini kullandı. 

GÜNEŞ HÜCRESİ DE ÜRETİLECEK 

Prof. Dr. Ümran İnan’a, panel üretim tesisleriyle ilgili bilgi aktaran Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Yağlı, halen 150 megawatt olan yıllık üretim kapasitesinin, artan talebi karşılamak amacıyla 500 megawatt’a çıkarılacağını belirtti. Güneş panelinin en önemli girdilerinden hücreyi de imal etmek amacıyla çalışmalara başladıklarını anlatan Yağlı, “Sektördeki gelişmeler çok hızlı. Bu yüzden yerli üretime yönelmemiz gerekiyor. Hücre üretimimiz bu yönüyle Türkiye’de bir ilk olacak” dedi. 

Enerji Günlüğü
Önceki ve Sonraki Haberler