1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Koenig: Rumlar artık Türklere daha fazla güvenmek zorunda

Koenig: Rumlar artık Türklere daha fazla güvenmek zorunda

Enerji Günlüğü – ABD Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig, Türkiye'ye artık daha fazla güvenmeleri konusunda Rumlara tavsiyelerde bulunarak, Rum Ekonomik...

Koenig: Rumlar artık Türklere daha fazla güvenmek zorunda

Enerji Günlüğü – ABD Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig, Türkiye'ye artık daha fazla güvenmeleri konusunda Rumlara tavsiyelerde bulunarak, Rum Ekonomik Münhasır Bölgesi'nde (MEB) bulunan doğalgazın Türkiye üzerinden aktarılabileceğini kaydetti.

ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi John Koenig, Rum basınına yaptığı özel açıklamalarda,Rusya’ya enerji bağımlılığının azaltılması için Türkiye üzerinden geçirilecek Kıbrıs gazına işaret ederek, Rumların Türkiye'ye bugüne kadar olduğundan daha fazla güvenmek zorunda olduklarını söyledi.

Koenig, Ukrayna’daki gelişmelere ve Rusya’nın doğal gazı bir kez daha siyasi silah olarak kullanmaya çalıştığını belirterek, "Avrupa’nın enerji kaynaklarının değiştirilmesi gerektiğini daha çok düşünüyoruz. Bu enerji kaynaklarının değiştirilmesi yöntemlerinden biri de Kıbrıs’tan, Türkiye üzerinden geçecek bir boru hattıdır. Böylelikle enerji kaynaklarında Rusya'ya bağımlılık azalabilir." dedi.

MÜZAKERE ETMENİN TAM ZAMANI

Söz konusu doğalgaz transferinin Kıbrıs sorununun çözümünden önce uygulanamayacağını aktaran Amerikalı Büyükelçi, Türkiye’yle işbirliği çerçevesinde böyle bir perspektif açık bırakılmak isteniyorsa Türkiye ile müzakere etmenin tam zamanı olduğuna vurgu yaptı.

Yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirten Koenig, bunun bugünkü siyasi şartlar altında olmayacağını, derinlemesine bir değişikliğe gidilmesini, bu değişikliğin de bir çözüm çerçevesinde geleceğini umduklarını ifade etti.

HEM ÇÖZÜME YARDIM EDİYOR HEM DE ÇIKARLARIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ

ABD’nin Kıbrıs sorununa olan ilgisinin arttığı hatırlatılan Koenig’e bu ilginin Kıbrıs sorununun çözülmesi isteğinden mi yoksa ABD’nin bölgedeki menfaatlerinden mi kaynaklandığı soruldu. Koenig, "Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olarak bölgedeki kendi çıkarlarımızı da güçlendiriyoruz. Kıbrıs sorunu yıllardan beridir ilgi gösterdiğimiz bir meseledir. Fiili durumun kabul edilmez olduğu politikamız değişmezdir ve bütün bu süreç içerisinde birçok inisiyatife aktif destek veriyoruz. Zaman, Kıbrıslı Rumların olduğu kadar Kıbrıslı Türklerin de aleyhine işlediği için Kıbrıs sorununun çözülmesi gereken bir sorun olduğunu defalarca söyledik." şeklinde yanıt verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler