1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Kolombiya ilk yüzer GES’ini kuracak

Kolombiya ilk yüzer GES’ini kuracak

Enerji Günlüğü - Güney Amerika ülkesi Kolombiya’nın ilk yüzer güneş enerjisi santrali 100 kW’lık pilot bir proje ile kurulacak.Kolombiyalı yerel...

Kolombiya ilk yüzer GES’ini kuracak

Enerji Günlüğü - Güney Amerika ülkesi Kolombiya’nın ilk yüzer güneş enerjisi santrali 100 kW’lık pilot bir proje ile kurulacak.

Kolombiyalı yerel enerji ve telekomünikasyon şirketi Empresas Públicas de Medellín (EPM), sahip olduğu ve işlettiği Peñol-Guatapé'nin su rezervuarında ilk İspanyol-Amerikan yüzer güneş enerjisi projesini geliştireceğini duyurdu. Şirketin yerel şirket ERCO ile ortaklaşa geliştirecepi bu pilot proje ile yüzer PV çözümlerinin teknik ve ekonomik temelleri ve bunların geleneksel yer üstü ve çatı üstü kurulumlarıyla karşılaştırıldığında faydaları test edilecek.

Planlanan güneş enerjisi tesisi 50 kW'lık iki birimden oluşacak ve yılda 145 MWh elektrik üretecek. Üretilen elektrik ise rezervuarda kullanılacak.

EPM, 2013 yılından beri güneş enerjisi için bir Ar-Ge merkezi işletiyor. Dünya Güneş Enerjisi Yarışması'na katılan güneş enerjili bir araba da geliştiren şirket ayrıca güneş hücresi gelişimi ve elektromobilite ile ilgili birçok araştırma projesinde yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler